Dobrý den Je mi 18let a v roce 2013 mi v dětské nemocnici diagnostikovali chondropatii patel. A te

Dobrý den
A teď se hlásím k vojákům a zdravotní prohlídkou jsem prošel myslíte, že je to velký problém? Mohu si kolena definitivně zničit? Nebo s pravidelným cvičením mohu tuto zátěž podstoupit? Popř. pomohou mi při běhání bandáže kolen?
diagnózu Vám dali před pěti lety, nyní je situace Vašich kolen jistě jiná. Podstatné je, zda trpíte bolestmi kolen, pokud ano, je vhodné na fyzioterapii nalézt optimální cvičení na odstranění bolesti, abyste si kolena zátěží při výkonu povolání nezhoršoval. Anebo pokud bolesti kolen nemáte, je dobré je začít postupně více a více zatěžovat pro získání skvělé kondice, a tak zamezit rozvoji bolesti do budoucna.
Kolena bych si na běh nebandážovala. Pokud Vás při běhu bolí, je potřeba Vás vyšetřit, abychom nalezli příčinu bolesti kolen. Nemusí totiž příčina bolesti být zrovna v kolenních kloubech.

Dobrý den, souhlas s kolegyní, kolena bych nebandážoval, je třeba detailně vyšetřit celé tělo. Můj poslední pacient s chondropatií patel měl například řešení v oblasti klenby nohy... Najděte fyzioterapii, kde se pečlivě věnují diagnostice, tam zodpoví všechny Vaše dotazy. Zdraví Jan Novák
výše je kolegyní uvedeno, že Vám chondropatii diagnostikovali před pěti lety a ženyní je situace určitě jiná. Každopádně co se týče samotné chondropatie ta rozhodně není lepší. Ovšem na druhou stranu nález chondropatie automaticky neznamená bolesti kolen. A tím pádem to není ani problém pro vojenskou službu. Možná Vám budou vrzat kolena nebo praskat v nich. Bolesti se mohou objevit tehdy, pokud bude problém jinde v pohybovém systému (viz kolegou uváděné špatné postavení nohy, nebo v kyčli, zádech), dále může být na spodní části čéšky (která je obrácená dovnitř směrem ke kolenu) tvarová varieta kloubní plochy nebo z nějakého důvodu může být zvýšené napětí čtyřhlavého stehenního svalu, který potom čéšku tlačí víc "do kolena". Lidem s touto diagnózou nejvíc vadí, když musí mít kolena dlouho pokrčená (delší sezení v autě, letadle, dlouhodobější práce v dřepu,... čím víc ohnuté koleno a čím delší dobu, tím hůř pro chrupavku v oblasti čéšky) - takže hlavně toho se vyvarovat. Koleno obecně nebandážovat (to většinou jen v případě poškození vazů v oblasti kolena např. po podvrtnutí), ale dobré zkušenosti, co se týče úĺevy od bolestí při chondropatii čéšek, mám s tejpováním (kineziotaping). S pozdravem rehabilitační lékař MUDr. Petr Gloza