Dobrý den , chtěla jsem se zeptat, zda-li je psychickým problémem závislost na partnerovi a zároveň, jestli tento problém lze vyřešit. Domnívám se, že já tento problém mám, ale nevím, jestli dokážu sama se sebou něco dělat. Děkuji
Dobrý den, navrhovala bych vám začít chodit na psychoterapii, nejčastěji se jí zabývají psychologové. Tam i zjistíte jestli je to problém nikoliv, jestli vám to vadí a jak byste s tím mohla něco udělat.

Dobrý den. Z Vaší zprávy je zřejmé, že se fixací na svého partnera trápíte a hodně o tom přemýšlíte. V tom případě to problém je. Stává se, že člověk má sklon k závislým vztahům, což může nastat z mnoha příčin. Každý problém nějaké řešení má a je třeba ho hledat. Už tím, že jste napsala dotaz, dáváte najevo, že se svými potížemi zabývat chcete. Často na to však člověk nestačí sám a potřebuje průvodce. To, jestli můžete věci zvládnout, pracovat na sobě a něco ve svém přístupu a v životě změnit, zjistíte, když to zkusíte a začnete. Pokud jste z Prahy nebo okolí, nabízím Vám své služby, které můžete vyzkoušet a uvidíte, zda je to pravé pro Vás. Držím palce.
Pěkný den. Pokud existuje vztah dvou lidí, je vždy přítomna i určitá závislost. To, jestli je to už přes míru, musíte posoudit hlavně Vy sama. V začátcích vztahu, kdy trvá počáteční silná zamilovanost, je větší míra vzájemné závislosti běžná. Později už zvýšená závislost může být překážkou spokojenosti a brzdou růstu. Někdo například přenechává všechno rozhodování na partnerovi, nikam bez něj nechodí, cítí se bez něj ztracený a propadá úzkostem - pak je určitě užitečné vyhledat pomoc psychoterapeuta a v průběhu terapie pracovat na osamostatňování se a posilování sebedůvěry. Samozřejmě se o změnu můžete pokusit i sama (s pomocí literatury a blízkých osob) - uvidíte, jakého pokroku jste schopna docílit, a pokud byste s ním nebyla spokojená, je možné požádat o pomoc odborníka. Už jen to, že píšete, mi rozhodně přijde jako náznak toho, že jste na dobré cestě. S pozdravem M.Š.
Dobrý den. Ano,zavislost na vztahu je poměrně častý problém a je možné jej v terapii řešit. Mate-li chuť získat náhled a svobodu ve vztahu, ráda Vás budu provázet. Přeji vše dobré :).H.Řepová

moc cením Vaši sebereflexi. Zastávám přesvědčení, že kdo si trápení pojmenuje, již vykročil na cestu změny - jinými slovy, pokud o své "závislosti" víte, máte ve svých rukách všechny prostředky k tomu, abyste s ní začala pracovat. Co dobrého Vám tato závislost dala (kromě i těch nepříjemných stránek, o kterých zde píšete).

Moc doporučuji terapii a trpělivost sama se sebou.

Stanislava Ševčíková