Dobrý den, chci se zeptat můj přítel není schopen vstát do prace budim ho 3x, 4x, 5x kdykoli prijfu do loznice tak zase spi, musím ho i budit aby vypnul budík. Ma to dlouhodobě. Je nějaká možnost s tím něco udělat ?
je otázkou, co za jeho problémy se vstáváním stojí. Napadá mě hned několik vysvětlení. Třeba se příteli nechce do práce. Má stejné potíže např. i o víkendu, kdy do práce nevstává? Nebo může jít o jeden z příznaků deprese, poté by byla na místě návštěva lékaře a/nebo psychologa. Také si říkám, zda už přítel prostě není zvyklý na to, že ho půjdete probudit a třeba mu to tak vyhovuje více, než vstávat s budíkem. A závěrem mě napadá otázka, jak to vidí sám přítel - je to pro něj vlastně problém? Chápu, že pro vás může být obtěžující dohlížet na přítelovo vstávání, asi by tedy bylo vhodné s ním promluvit o svých pocitech a obavách a dle jeho reakce pak plánovat další kroky.

Dobrý den.
Může jít o narkolepsii nebo jeden z projevů deprese. Doporučuji návštěvu specialisty na poruchy spánku a odborné vyšetření, zda nejde o depresi
Dobrý den, v první řadě s tím musí chtít dělat něco váš přítel. Rozumím tomu, že vás to trápí, ale vy za něj věci nemůžete měnit, nastavovat, vymýšlet, musí chtít on sám. Pokud on sám bude chtít s tímto problémem pracovat, bude důležité odhalit příčinu únavy a nechutenství vstávat. Může mít deprese, které mu nedovolí užívat si života, takže ho raději prospává.
Krásný den.