O Metodě Ludmily Mojžíšové

Expert Markéta MuchováFyzioterapie • 16. října 2014 • Komentáře:

neplodnostMetoda Ludmily Mojžíšové je ucelený systém léčby funkční ženské neplodnosti. Pomáhá ženám, které nemohou otěhotnět k vytouženému miminku. Metoda je také úspěšně využívaná v léčbě bolestivé menstruace, bolestí kostrče, bolestivého pohlavního styku, bolestí zad nebo při inkontinenci.

Jak metoda funguje

Metoda pracuje na podkladě úzkého propojení vnitřních orgánů a pohybového aparátu. Pokud vše funguje správně, jsou ženské pohlavní orgány, svalové i pojivové tkáně dobře cévně zásobeny prostřednictvím vegetativního nervového systému. Vlivem nesprávného napětí svalů se může pánev překlopit a vytočit, následně se změní stereotyp dýchání a celá oblast se nedostatečně cévně i energeticky zásobí. Cílem terapie je tedy srovnat pánev do správného postavení a zoptimalizovat napětí svalů v okolí tak, aby byla pánev dostatečně pevnou základnou pro páteř a celé tělo.

 Příčiny nerovnováhy

Je zde několik příčin, které mohou vést k nerovnováze v oblasti pánve. Nejčastějším důvodem jsou oslabené břišní a hýžďové svaly. Příčinou oslabení může být nedostatek pohybu, sedavá práce, rodinné predispozice. Dále je to jednostranné pracovní nebo sportovní přetížení, které není kompenzováno vhodnou pohybovou aktivitou nebo strečinkem. Příčinou změněného napětí může být také úraz nebo pád na kostrč. V neposlední řadě ovlivňuje stav reprodukčních orgánů psychika. Do oblasti pánevního dna se promítají nevyřešené vztahy v rámci rodiny, vztah s matkou, partnerem, traumatizující sexuální zkušenost. Neméně závažný je dlouhodobý stres, na který tělo reaguje překrvením kosterních svalů a mozku a odkrvením vnitřních orgánů. Vlivem stresu je vyplavován hormon prolaktin, jehož zvýšená hladina může být příčinou neplodnosti.

 Průběh terapie

V rámci vstupního vyšetření je proto důležité pečlivě zhodnotit celkový stav pacientky, aby bylo možné co nejlépe individuálně přizpůsobit terapii a cvičení. Harmonogram léčby je závislý na menstruačním cyklu ženy. Návštěvy u fyzioterapeuta jsou vždy naplánovány po menstruaci a před ovulací. Vlastní vyšetření se provádí ve dvou dnech za sebou. První den je provedeno pečlivé vyšetření, zmobilizuje se kostrč a jsou odstraněny některé bloky na páteři a křížokyčelním skloubení. Současně se naučíte první sadu cviků. Druhý den se mobilizací odstraní blokády žeber, zbylé blokády páteře, křížokyčelního skloubení a kyčelních kloubů. Zkontroluje se Vaše cvičení a opraví se případné chyby. Dostanete instruktáž o pitném režimu a pohybových stereotypech běžného dne tak, aby se blokády neopakovaly. Následně docházíte na fyzioterapii minimálně jednou za měsíc. V průběhu léčby se přidávají další cviky a léčba se řídí individuálně.

Pro udržení pánve ve správné pozici je důležité cvičit každý den. Vypracování svalů často trvá několik měsíců, proto je nutná Vaše trpělivost. Doba, kdy se projeví změny, je ovšem individuální. Vždy záleží na Vašem denním režimu, a zda dokážete naučené principy integrovat do všedního života nebo sportovních aktivit.

 Kombinace s ostatními metodami

Každý fyzioterapeut je individuální osobnost, vzdělaný v různých typech kurzů a školení. Některý dodržuje striktně naučené postupy v rámci školení Metody Ludmily Mojžíšové, jiný terapii doplňuje dalšími metodami, tak aby zefektivnil léčbu. Pokud je to potřebné, využívám v terapii některé dechové nebo relaxační techniky z jógy. Při instruktáži cviků se řídím zásadami podle konceptu Spirální dynamiky a zařazuji i cviky, které součástí metody nejsou, aby se celý proces léčby podpořil.

 

Přečtěte si také další články lékařů a odborníků

Expert

Markéta Muchová fyzioterapeut, diagnostik Mgr.

Objednat se Zobrazit profil

Komentáře: (0)