Články 19/02/2014

Proč se nám nedaří plnit novoroční předsevzetí

MUDr. Hana Mojžíšová dietolog, internista
MUDr. Hana Mojžíšová
dietolog, internista

novorocni predsevzeti.png

Dle průzkumů si třetina Čechů dává novoroční předsevzetí a je potěšující, že většina z nich se týká vlastního zdraví. Pouze však malé procento lidí zvládne takové předsevzetí dodržet. Zatímco 75% lidí zvládne pracovat na dosažení vytyčeného cíle alespoň týden, po třech týdnech je to již mizivé procento.

Zhubnout – přestat kouřit – zlepšit vztahy s blízkými – šetřit – začít sportovat – nestresovat se – studovat – omezit alkohol…

Uvádí se, že průměrný občan přibere za období vánočních svátků 3-5 kg. Někdo více, někdo samozřejmě méně či nic. Poradnami procházejí první klienti a je s podivem, že řada ledniček je ještě plná svátečních dobrot a po měsíci se teprve řada lidí vrací ve svém jídelníčku k normálu.

Proč selháváme?

• Pokud se rozhodneme pro změnu, musíme si definovat problém a hledat příčinu tohoto stavu.
  • Pro každou změnu potřebujeme vytyčit plán. Pro hubnutí či zdravou životosprávu je vhodná metoda postupných kroků.
  • Nastavení reálných cílů. Možná trochu schválně jsme na sebe příliš tvrdí, zakážeme si všechno možné, a proto se nám poté, snadněji omlouvá či vymlouvá, proč to či ono nešlo a změnu skutečně nemůže naplnit.
  • Co je naší motivací? Chceme být přitažlivější či je naším motivem zdravotní problém? Musíme být připraveni pro změnu stavu něco reálného činit.
  • Použití vhodných metod/technik naplnění – jsem schopen na úkolu/změně pracovat sám? Mám dostatek informací? Pokud jsme již v minulosti na tomto úkolu selhali, zvažte se obrátit na odborníka. Pomůže vám definovat a určit závažnost vašeho problému, poskytnout potřebné informace, být vám motivátorem a průvodcem.

Stále žádné zázraky, ani léky pomáhající hubnout. Opět je to na nás – dobrá kondice jako předpoklad zdraví – kvalitní jídlo, dostatek bílkovin, méně příloh, více čerstvých potravin – zeleniny,…dostatek spánku, spokojenosti a radosti.

Spokojený a úspěšný nový rok!

Přečtěte si také další články lékařů a odborníků

Psycholog | Psycholog Praha | Psycholog Brno | Psycholog Ostrava | Psycholog Plzeň | Psycholog Liberec | Psycholog Olomouc | Psycholog České Budějovice | Psycholog Hradec Králové

Tento článek byl zveřejněn na serveru ZnamyLekar s výslovným souhlasem autora nebo autorky. Veškerý obsah webových stránek podléhá příslušné ochraně podle zákona o autorském a průmyslovém vlastnictví.

Webové stránky ZnamyLekar neobsahují odborné lékařské poradenství. Obsah těchto webových stránek (text, grafika, obrázky a další materiál) byl vytvořen pouze pro informační účely a nenahrazuje lékařské poradenství, diagnózu nebo léčbu. Pokud máte pochybnosti o zdravotním problému, obraťte se na specialistu.

www.znamylekar.cz © 2022 - Najděte si lékaře a objednejte se

Web používá soubory cookie k poskytování služeb v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.
Ve svém prohlížeči můžete definovat podmínky pro ukládání nebo přístup k souborům cookie.