Operace meningeomu a recidiva

1 Počet odpovědí:
Jsem jiz 15 let po operaci meningeomu jelikoz to bylo v leve strane dole v lebce museli mi celou lebku otevrit nyni mam recidivu v temze miste a lekari mi rekli ze mi budou muset znova otevrit lebku ze jine moznosti nepripadaji v uvahu .Mam dotaz jestli by nebyly i jine moznosti?
Dobrý den, stran meningeomu v dutine lební to je vždycky přísně individuální postup a možnosti léčby. Pokud je meningeom dobře chirurgicky dostupný, bylo by lepší ho samozřejmě vyoperovat, totiž ač není zhoubným nádorem, může se ojediněle i maligně zvrhnout a častěji může svým tlakem dráždit a poškozovat okolí, působít edém, což může dělat neurologické problémy - ochrnutí končetin či epileptické záchvaty, takže je dobré posouzení MR mozku neurochirurgem, udělat EEG, zvážit velikost, lokalizaci, charakter nádoru a další možnosti. Také se může stát, že při pokročilejším nálezu už by nemusel být operabilní, popř,. by nešel odstranit celý beze zbytku. Konkrétní radu Vám takhle napsat nemůžu, ale určitě se tento stav dá řešit k Vaší spokojenosti. S pozdravem Milan Labonek.