Mam takovej problem ze neemuzu byt sama nemuzu jit sama ven a ani d o vytahu uz vubec nechodim take

2 Počet odpovědí:
Mam takovej problem ze neemuzu byt sama nemuzu jit sama ven a ani d o vytahu uz vubec nechodim take nemuzu uz ani d obchodu muzete mi rict cim nebo co to je dekuji za odpoved
Vaše potíže souvisí s úzkostí, píšete o symptomech odpovídajících především tzv. agorafobii. Zbavit se jich můžete pomocí psychoterapie, nebo navštivte psychiatra - na tyto problémy mohou zapůsobit antidepresiva.

Odpověď – online konzultace

Potřebujete-li odbornou radu, rezervujte si online konzultaci. Specialista Vám dobře poradí i na dálku.

Zobrazit profily specialistů Jak to funguje?
Dobrý den, v léčbě fobií obecně je velmi účinná kognitivně-behaviorální terapie. Léčba spočívá v tom, že se pacient postupně vystavuje situacím, kterých se obává. Nejdříve se zmapují situace, kterých se člověk obává (např. jet výtahem, jít do obchodu atd.). Tyto situace se seřadí od těch, kterých se nejméně obává k těm, kterých se obává nejvíce. Těmto situacím se pak postupně vystavuje, přičemž si každý určuje své tempo. Při tomto "otužování se" nepříjemným situacím může být přítomen terapeut nebo rodinný příslušník nebo to může pacient provádět sám, zkrátka se to dělá tak, jak mu to nejlépe vyhovuje. Když se podaří zvládnout jednu nepříjemnou situaci, která je konkrétně stanovena (např. sjet výtahem jedno patro v doprovodu terapeuta), tak se to vyzkouší ještě několikrát, aby si člověk tzv. přivykl. Úzkost má totiž jednou důležitou vlastnost a to je to, že není nekonečná a po určité době začne klesat. Čím víckrát se dané situaci vystavíme, tím více klesá. Tento jev se nazývá "habituace". Naopak pokud se nepříjemným situacím vyhýbáme, úzkost tím posilujeme. Úzkost se pak může rozšířit i na ostatní podobné situace (tzn. pokud mám strach např. chodit do supermarketu a vyhýbám se tomu, může se objevit obava chodit do sousední ovoce a zeleniny apod.) Každopádně léčba fobií je dobře řešitelná. Kromě léčby fobie expozicemi (vystavování se situacím) je také důležité se zabývat tím, co k fobii přispělo, většinou se jedná o stresové situace, které člověka trápí. To je druhá, velmi důležitá část terapie, které se věnuje stejná pozornost jako vystavování se situacím. Přeji hodně zdaru. Silvie Johanidesová.

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • Otázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.
  • Ze zdravotních důvodů nebudou zveřejněna žádná množství ani dávky léků.

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.


Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.