Jaroslava Zikmundova

Dobry den chtela bych poradit jak fungovat ci reagovat ? Mam 6leteho synka Jarouska jeho otec syna nejdrive chtel,behem tehotenstvi vsak svuj nazor zmenil a o synka uz nestal a ja jsem od 7mesice tehotenstvi zustala sama,po narozeni jsem ohledne vyzivovaci povinosti musela zadat o vyzivne ale i o testy otcovstvi ktere dopadli tak jak meli,otec byl uznan na 99,99% vyzivne priznano,ale nadale zadny zajem pak po 5letech kdy jsem zadala o zzvyseni otec najednou zazadal s jeho zenou o styk po dohode se socialni prac.jsme se domluvili na navstevach a poznani synek vse bral velmi dobre,ale po pul roce se neco zlomilo a syn k otci nechce chodit,snazila jsem najit reseni na zpusob aby si ho vzali treba na cele odpoledne,ale to jim nevyhovovalo a ted mi zacli psat ze by bylo lepsi navstevi udelat oficialne papirove to pro me znamena nasilim ale to nechci uz ohledne synka poradite jak mam dal postupovat?? Dekuji zde prikladam email.
píšete, že máte 6letého syna a jeho otec k němu od počátku těhotenství mění svůj vztah, chvíli jej chce, další dobu ne. Momentálně otec dítěte se svou současnou partnerkou usilují o písemné ukotvení návštěv, Vám se to však po všech těch zkušenostech jeví jako násilné.
Chtěla bych Vás ocenit za skutečnou trpělivost a toleranci, kterou projevujete vůči otci svého syna, dovedu si představit, jaké to muselo být, když Vám v těhotenství řekl, že dítě nechce. Přesto jste se snažila budovat v dítěti dobrý vztah k otci.
Říkám si, co přesně Vám přijde násilné na písemné dohodě? Co se může stát nejhoršího, když se budete pokoušet předat 6leté dítě otci dle dohody? Co se stane, když dítě nebude chtít? Co se stane, když otec nepřijde? Ptala jste se, např. na OSPODu, jaké právní důsledky má podobná dohoda? Jaká by pro Vás byla nejlepší varianta a proč? Co si o celé věci myslí Vaši blízcí? Současný partner, rodiče, další blízcí? Co pozitivního Vám přinesla Vaše vstřícnost k otci dítěte? Jak pracujete na synkově spokojenosti a radosti?
Myslíte si, že po všech těch změnách a zvratech s otcem dítěte, že tato nová "oficiální" dohoda vydrží?
Přeji mnoho pokoje při rozmýšlení se nad otázkami a ať je brzy jasněji,
Stanislava Ševčíková

Dobrý den, paní Zikmundová. Děkuji Vám za Váš dotaz. Určitě je dobré respektovat co nejvíce klid a bezpečí Vašeho synka. Pokud byste potřebovala bližší pomoc s poradenstvím ohledně Vašeho synka, v našem psychoterapeutickém centru se na toto téma specializuje kolegyně Mgr. Irena Beranová, na kterou se můžete určitě obrátit. Kontakt naleznete na psycholog-praha.cz Přeji Vám i Vašemu synkovi co nejvíce klidných dní. S přátelským pozdravem. Lucie Bělohlávková
Paní Jaroslavo,
doufám, že i s párdenním odstupem najdete v mé odpovědi něco k užitku.
Chápu správně, že "oficiálně papírově" znamená přes soud? Pokud ano, tak lze dodat snad jen to, že papír opravdu nic nevyřeší. Pokud se rodiče nejsou schopni domluvit a do rozhodování není přizváno (a respektováno) i dítě, pak je v podstatě jedno, koho dalšího se do toho zapojí. Soud i OSPOD by měly vyvíjet tlak na to, aby k nějaké dohodě došlo a hlavně aby bylo chráněno dítě.

Takže moje rada zní nepřestávat komunikovat - tedy mluvit, mluvit, mluvit. Se synem, s jeho otcem, všichni společně. A hledat cestu - kdo, co a proč vlastně chce a jak z toho ven.
myslím, že na váš dotaz není možná jednoduchá odpověď, bez individualního kontaktu. Podle mého názoru, by bylo vhodné si domluvit setkání rodinné terapie, například v místě bydliště. Seznam akreditovaných terapeutů je na stránkách soft-zs.cz. Pokud by bylo možno se domluvit s otcem dítěte na společném sezení, nebo využít sezení jen pro Vás a syna.
S pozdravem
Mgr. Gabriela Luková Sittová