Hezký den, můj dotaz se týká možnosti vysazení antikoncepce. Je mi 48 let, jedno dítě a delší dobu

2 Počet odpovědí:
Hezký den,
můj dotaz se týká možnosti vysazení antikoncepce. Je mi 48 let, jedno dítě a delší dobu nemám partnera. Užívám HA Logest cca 15 let. Prodělala jsem v cca 30 letech endiometriozu, měla jsem cystu na vaječníku (mám již jeden vaječník) a konizaci čípku. Babička měla rakovinu dělohy. mamka myomy. HA jsem začala užívat hlavně z léčebných důvodů, nejen kvůli nechtěnému otěhotnění. Nyní začínám uvažovat o vysazení antikoncepce, ale bojím se, aby se mi opět neobjevila cysta apod. Menstruaci mám tak 2 dny velmi slabou. S lékařem jsem se radila, samozřejmě nechal rozhodnutí na mě s tím, že by to spíše nedoporučoval. Svému lékaři věřím, ale ráda bych znala názor i jiného odborníka. Děkuji. Renata
Dobrý den, já se přikláním k názoru kolegy, pokud vám antikoncepce nedělá potíže či nemáte jiné zdravotní potíže, které by zvyšovali riziko vzniku krevním sraženin, tak je vhodné pokračovat v užívání a překlenout tak i období perimenopauzy. Samozřejmě vysazení je také možné, zda-li se po vysazení objeví potíže s menstruací či vytváření cyst se nedá vyloučit.
S pozdravem MUDr. Magda Szewczyk