Dobrý den, v dubnu 2019 (33 let) jsem podstoupil laparoskopickou operaci levostranné, jednostranné

v dubnu 2019 (33 let) jsem podstoupil laparoskopickou operaci levostranné, jednostranné tříselné kýly (TAPP, fixation free). Kýlu jsem měl cca 6 let, až do cca února 2019 bez bolestí, bez potíží.
Zhruba 1 měsíc po operaci začaly trávící potíže v podobě zvětšeného břicha, špatného odchodu plynů, obtížnějšího vyprazdňování. Zároveň přetrvávaly bolesti v místě kýly (v zevním anulu vlevo).

V červnu 2019 jsem se obrátil na jinou chirurgickou ambulanci. Při US vyšetření zobrazena přechodná invaginace (intususcepce) střeva se spontánní desinvaginací, ale bez recidivy kýly. Potíže přetrvávaly nadále, v srpnu 2019 CT vyšetření, kde se invaginace zobrazila znova. V září 2019 jsem proto podstoupil laparoskopickou revizi, kdy byla provedena desinvaginace, nalezeny dilatované tenké kličky v levém mezogastriu, dále několik úseků jejuna se ztluštělou stěnou. Odebral se vzorek s nálezem reaktivní změny. Operované tříslo po kýle se při této revizi údajně zdálo být v pořádku, síťka prorostlá, bez recidivy, bez srůstů.

Lékaři usuzovali na Crohnovu nemoc, která se nakonec nepotvrdila (neodpovídají laboratorní výsledky, opakovaně negativní calprotectin aj.). Zároveň byla zjištěna celiakie z krevního testu, následně (11/2019) i z gastroskopie.

Hypotéza lékařů tedy byla ta, že operace kýly "nastartovala" či zintenzivnila celiakii, která pak způsobila invaginace a gastro problémy.

Nicméně potíže se i přes přísnou 6měsíční bezlepkovou dietu a další opatření (probiotika, Hylak, Simethicon, vynechání laktózy, dobrý pitný režim, sport atd.) neupravily, spíše se zhoršují - krom zvětšeného břicha, omezeného odchodu plynů, nadýmání, se občas dostavují bolestivé křeče v břiše, malátnost, stavy připomínající střevní obstrukci, poruchu pasáže, hubnutí. Přetrvává i bolestivost operovaného třísla, zvláště po fyzické námaze.

Můj gastroenterolog tedy znovu zvažuje, zda se nejedná spíše o komplikaci způsobenou operací kýly, kterou vše vypuklo.
Protože mi potíže dost a dlouhodobě komplikují život, rozhodl jsem se věc nezávisle konzultovat s jiným, nezávislým chirurgem z okolí.

Vím, že je to možná trochu složitější případ, proto pochopím, pokud se jím nebudete chtít zabývat. I tak budu vděčný za jakékoli doporučení, radu.
případ opravdu složitější,nadále bych doporučoval vyšetření gastoenerologem, než chirurgem,doplnit ješte vyšetření -pasáž GIT, enteroklýzu ?

Je pravděpodobné , že přechodné invaginace dále pokračují a opakují se, odpovídají tomu i potíže , které udáváte. Pokud lékaři provedli prostou desinvaginaci na Vaší situaci to nic nezměnilo.
Nejprve zjistěte, zda kromě desinvaginace ještě byl připojen nějaký zákrok, pokud ne je na místě chirurgické řešení (plikace ev. resekce střeva).
Souvislost s operací kýly je nepravděpodobná, naprosto spekulativní.
Z nálezu a prčovedených vyšetření je zřejmé, že problém bude opravdu v břišní stěně bez ohledu na koincidenci se zjištěnou celiakií. Pokud by se měla situace řešit chirurgicky, určitě bych doporučoval přímý (nelalaroskopický) výkon, kdy pod kontrolou zraku může být zjištěná například fixace střevní kličky , herniace jen některou z vrstev břišní stěny, srůst a podobně.
Souhlasím s předchozími odpověďmi.
dtto