Dobrý den, v dubnu 2019 (33 let) jsem podstoupil laparoskopickou operaci levostranné, jednostranné

5 Počet odpovědí:
Dobrý den,
v dubnu 2019 (33 let) jsem podstoupil laparoskopickou operaci levostranné, jednostranné tříselné kýly (TAPP, fixation free). Kýlu jsem měl cca 6 let, až do cca února 2019 bez bolestí, bez potíží.
Zhruba 1 měsíc po operaci začaly trávící potíže v podobě zvětšeného břicha, špatného odchodu plynů, obtížnějšího vyprazdňování. Zároveň přetrvávaly bolesti v místě kýly (v zevním anulu vlevo).

V červnu 2019 jsem se obrátil na jinou chirurgickou ambulanci. Při US vyšetření zobrazena přechodná invaginace (intususcepce) střeva se spontánní desinvaginací, ale bez recidivy kýly. Potíže přetrvávaly nadále, v srpnu 2019 CT vyšetření, kde se invaginace zobrazila znova. V září 2019 jsem proto podstoupil laparoskopickou revizi, kdy byla provedena desinvaginace, nalezeny dilatované tenké kličky v levém mezogastriu, dále několik úseků jejuna se ztluštělou stěnou. Odebral se vzorek s nálezem reaktivní změny. Operované tříslo po kýle se při této revizi údajně zdálo být v pořádku, síťka prorostlá, bez recidivy, bez srůstů.

Lékaři usuzovali na Crohnovu nemoc, která se nakonec nepotvrdila (neodpovídají laboratorní výsledky, opakovaně negativní calprotectin aj.). Zároveň byla zjištěna celiakie z krevního testu, následně (11/2019) i z gastroskopie.

Hypotéza lékařů tedy byla ta, že operace kýly "nastartovala" či zintenzivnila celiakii, která pak způsobila invaginace a gastro problémy.

Nicméně potíže se i přes přísnou 6měsíční bezlepkovou dietu a další opatření (probiotika, Hylak, Simethicon, vynechání laktózy, dobrý pitný režim, sport atd.) neupravily, spíše se zhoršují - krom zvětšeného břicha, omezeného odchodu plynů, nadýmání, se občas dostavují bolestivé křeče v břiše, malátnost, stavy připomínající střevní obstrukci, poruchu pasáže, hubnutí. Přetrvává i bolestivost operovaného třísla, zvláště po fyzické námaze.

Můj gastroenterolog tedy znovu zvažuje, zda se nejedná spíše o komplikaci způsobenou operací kýly, kterou vše vypuklo.
Protože mi potíže dost a dlouhodobě komplikují život, rozhodl jsem se věc nezávisle konzultovat s jiným, nezávislým chirurgem z okolí.

Vím, že je to možná trochu složitější případ, proto pochopím, pokud se jím nebudete chtít zabývat. I tak budu vděčný za jakékoli doporučení, radu.
případ opravdu složitější,nadále bych doporučoval vyšetření gastoenerologem, než chirurgem,doplnit ješte vyšetření -pasáž GIT, enteroklýzu ?