Dobrý den, v dětství jsem měla úraz oka, který postupem let vedl k úplné slepotě. Podstoupila jsem 5

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, v dětství jsem měla úraz oka, který postupem let vedl k úplné slepotě. Podstoupila jsem 5 operací, umělá čočka a pak operace vzhledem k neustálému padání sítnice, byl mi aplikován do oka silikonový olej. Vzhledem k extrémně vysokému nitroočnímu tlaku, jsem zažila mnoho glaukomových záchvatů,kdy mi tlak snižovali pomocí kapaček s manitolem. Pak se rozhodli mi oko zamrazit, zaslechla jsem pojem cyklokrio. Od té doby je s glaukomovými záchvaty konec. Nyní je mi 29let, je to už přes 10let co jsem podstoupila to zamrazení, oko je neléčené,pouze v případě obtíží mám kápnout do oka kapku Flarexu. Oko nebolí, jen občas pobolívá,ale ne tak že by to nešlo vydržet. Od první operace až do nyní mě doprovází nepřetržitý pocit pnutí v oku, jakýsi tlak, pocit jakoby oko bylo cizí předmět. Jako ženu mě ale velice trápí jedna věc, a to je kosmetický vzhled oka. Lékař mi tvrdí že po kosmetické stránce s tím nic udělat bohužel nepůjde. Nyní zvažuji podstoupit evisceraci a nebo enukleaci. Oko je velice nevzhledné. pod zorničkou mám černý trojuhelník, duhovka je světle hnědá, výrazně světlejší než na zdravém oku, navíc je ohraničená světle šedě. na zdravém oku mám duhovku krásně hnědou ,černě ohraničenou. No a navíc mám na nemocném oku v duhovce v horní částí 1mm od vrchu šedý pás, jako bych měla jen třičtvrtě té duhovky. Bělmo je zažloutlé protkané žilkami,oko je zabarvené do červenožluta. Často bývá hodně červené a podrážděné. A taky velice viditelně šilhám směrem ven. Bohužel mi to zasahuje velice do života. Lidé se mě straní. Kazí mi to vztahy mezi lidmi. Mám psychické problémy a straním se lidí. Hodně negativně to ovlivňuje můj život. Před několika lety jsem řešila operaci strabismu se dvěma lékaři a ti mi řekli že do toho určitě nejsou, že je velké riziko že oko bude pravděpodobně velmi krvácet. Je eviscerace dobré řešení? Nebo je lepší enukleace? Jaká jsou pro a proti. Jsou nějaká rizika? Doporučil/a by jste mi enukleaci nebo evisceraci? Mám 2 malé děti 4 a 7 let, je riziko že podstoupením enukleace nebo eviscerace mohu přijít i o zrak na zdravém oku? Nyní mám na zdravém oku zhoršení na dálku na -0,5 dioptrie. Často mě poslední dobou bolí hlava. Raději bych volila evisceraci, kvůli lepší pohyblivosti implantátu a tak celkově mi to přijde lepší a věrohodnější. Děkuji velice moc za každou odpověď
Vážená paní,
děkuji za dotaz, je to jedna z možností jak řešit takový stav a většinou kosmeticky rozhodně lepší než původní, zvláště pokud se zachová lepší pohyblivost, která je po evisceraci.Tato operace nemá vliv na druhé oko, naopak, snižuje riziko tzv. sympatické oftalmie. Přeji Vám co nejlepší výsledek operace.
S pozdravem
P. Rozsíval