Dobrý den, řeším rozchod s přítelem. Budeme spolu skoro šest let, je nám 23. Poslední dva roky nám vztah nefunguje plně, je to spíše přátelská rovina, protože mi už není příjemný ani jeho dotek, není mi z toho dobře a jsem vůči němu odtažitá a necítím přitažlivost. Nevím úplně, jak to vzniklo, a kde a kdy se ten kořen toho objevil. Vím, že ho to trápí a navrhoval mi různé věci, jak by se pro mě stal atraktivnější, ale nějak to nefunguje, řešila jsem to i se svou gynekoložkou/sexuoložkou, protože se mi po styku s ním chtělo zvracet, nebo brečet a ta mi řekla, že se s ním mám rozejít, a že nemá význam v tomhle věku něco takového řešit. Máme spolu celkem silnou emoční vazbu, ale moc nevěřím tomu, že by se mělo něco změnit. On navrhoval, že bychom si zašli na párovou terapii, ale nevím, jestli by to v téhle fázi mělo význam, a jestli ještě něco řešit chci, spíše mám pocit, že bych to dělala kvůli němu. Nejsem si však definitivně jista, že chci vztah pustit, protože se bojím, abych pak nezjistila, že jsem neměla problém jen s ním, ale že mám problém nějak obecně v intimitě. Nevím, jak si to mám přebrat. Jsem otevřená jakýmkoli dalším názorům a radám, protože se to už hrozně dlouho neposouvá a je to celkem ubíjející.
Vážená slečno,
svůj problém popisujete srozumitelně. Domnívám se, že pokud se s ním potýkáte již dva roky, je to vzhledem k Vašemu věku docela dlouhá doba a je načase začít ho řešit (protože samo se to asi nikam neposune...). Na co chcete dál čekat? Pokud nevíte, zda se se svým přítelem rozejít, jím navrhovaná párová terapie může skutečně pomoci zvědomit si vlastní motivy, proč vlastně ve vztahu zůstáváte, ačkoli Vás sexuálně nepřitahuje, ba dokonce až odpuzuje. Zřejmě tomu tak ale nebylo vždy, co se tedy změnilo? Zažili jste něco spolu nebo snad Vy sama, co Vám tak zásadně změnilo pocity z intimního kontaktu s přítelem?
Spíše ale pro Vás může být v této fázi vhodná individuální psychoterapie, protože píšete, že se Vám problém nechce řešit přímo s ním, naznačujete, že můžete mít obecně problém s intimitou... Oba přístupy se dají i kombinovat, samozřejmě u jiných psychoterapeutů. Jinou radu než doporučení odborné péče Vám u tak komplexního tématu nemohu s čistým svědomím dát.
Přeji Vám hodně zdaru v prozkoumávání vlastního nitra!

Dobrý den, chci ocenit, že přestože nevíte, zda má v této fázi ještě smysl něco společně řešit, děláte krok k řešení – pokládáte dotaz. A v tom vidím naději, že situace skutečně může mít dobré řešení. Zároveň slyším, že byste si pro sebe představovala vztah fungující na všech úrovních. Sexualita a schopnost intimního kontaktu s partnerem je často indikátorem toho, jak funguje dynamika vztahu celkově. Nemusí se tedy vůbec jednat o problém v sexu jako takovém a proto na něj bývá sexuolog často krátký. Pokud vás problém trápí už tak dlouho, mohla by být párovka dobrou cestou, i kdyby měla sloužit jen jako bezpečné místo pro kultivovaný a uctivý rozchod. Ztrávili jste spolu s partnerem kus života a z Vašeho dotazu mám pocit, že vám na vztahu stále ještě alespoň trochu záleží. Pokud si kladete otázku, zda není problém pouze na Vaší straně a chcete si být jistá, že nepouštíte vztah, který sám o sobě má ještě potenciál, věnujte si pár hodin individuální terapie. Řekla bych, že nepotrvá dlouho a budete mít jasno. Držím Vám palce, ať najdete to nejlepší řešení pro sebe.