Dobrý den, řeším rozchod s přítelem. Budeme spolu skoro šest let, je nám 23. Poslední dva roky nám v

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, řeším rozchod s přítelem. Budeme spolu skoro šest let, je nám 23. Poslední dva roky nám vztah nefunguje plně, je to spíše přátelská rovina, protože mi už není příjemný ani jeho dotek, není mi z toho dobře a jsem vůči němu odtažitá a necítím přitažlivost. Nevím úplně, jak to vzniklo, a kde a kdy se ten kořen toho objevil. Vím, že ho to trápí a navrhoval mi různé věci, jak by se pro mě stal atraktivnější, ale nějak to nefunguje, řešila jsem to i se svou gynekoložkou/sexuoložkou, protože se mi po styku s ním chtělo zvracet, nebo brečet a ta mi řekla, že se s ním mám rozejít, a že nemá význam v tomhle věku něco takového řešit. Máme spolu celkem silnou emoční vazbu, ale moc nevěřím tomu, že by se mělo něco změnit. On navrhoval, že bychom si zašli na párovou terapii, ale nevím, jestli by to v téhle fázi mělo význam, a jestli ještě něco řešit chci, spíše mám pocit, že bych to dělala kvůli němu. Nejsem si však definitivně jista, že chci vztah pustit, protože se bojím, abych pak nezjistila, že jsem neměla problém jen s ním, ale že mám problém nějak obecně v intimitě. Nevím, jak si to mám přebrat. Jsem otevřená jakýmkoli dalším názorům a radám, protože se to už hrozně dlouho neposouvá a je to celkem ubíjející.
Vážená slečno,
svůj problém popisujete srozumitelně. Domnívám se, že pokud se s ním potýkáte již dva roky, je to vzhledem k Vašemu věku docela dlouhá doba a je načase začít ho řešit (protože samo se to asi nikam neposune...). Na co chcete dál čekat? Pokud nevíte, zda se se svým přítelem rozejít, jím navrhovaná párová terapie může skutečně pomoci zvědomit si vlastní motivy, proč vlastně ve vztahu zůstáváte, ačkoli Vás sexuálně nepřitahuje, ba dokonce až odpuzuje. Zřejmě tomu tak ale nebylo vždy, co se tedy změnilo? Zažili jste něco spolu nebo snad Vy sama, co Vám tak zásadně změnilo pocity z intimního kontaktu s přítelem?
Spíše ale pro Vás může být v této fázi vhodná individuální psychoterapie, protože píšete, že se Vám problém nechce řešit přímo s ním, naznačujete, že můžete mít obecně problém s intimitou... Oba přístupy se dají i kombinovat, samozřejmě u jiných psychoterapeutů. Jinou radu než doporučení odborné péče Vám u tak komplexního tématu nemohu s čistým svědomím dát.
Přeji Vám hodně zdaru v prozkoumávání vlastního nitra!