Dobrý den, prosím o radu. Před nedávnem nám v noci vykradli byt, když jsme v něm se spolubydlící sp

prosím o radu. Před nedávnem nám v noci vykradli byt, když jsme v něm se spolubydlící spaly. Nám se nic nestalo, ale tento zážitek ve mne spustil nejspíš panický strach, který jsem v sobě živila už delší dobu.(zprávami o násilý, hororové filmy a pod.) Nedokážu ted ovládat svou mysl, a i když se snažím si realisticky a logicky vyvrátit mé obavy, propadám strachům, které se vystupnovaly na strach z duchů, zlodějů a násilníků. Můžete mi prosím poradit jak tuto situaci řešit? Bojim se byt doma sama, spatne usinam a to nejen v noci.
Děkuji
zažila jste něco, co by bylo pro většinu lidí krajně nepříjemným zážitkem. Oběti vykradení nezřídka popisují pocity ztráty soukromí a bezpečí, zločin prožívají jako znečištění či zneuctění svých věcí. Vy jste navíc prožívala již delší dobu určité obavné napětí, které pak bylo traumatickou zkušeností vykradení značně vystupňováno. Pokud bych si představil, že mě navštívíte, je pravděpodobné, že bych Vaše obtíže mohl diagnostikovat jako některou z úzkostných (neurotických) poruch. Takové poruchy jsou dobře léčitelné psychoterapií, doporučoval bych Vám tedy objednat se k odborníkovi - psychoterapeutovi či klinickému psychologovi. Další možností je užívání léků - farmakoterapie. Se svými potížemi se můžete svěřit praktickému lékaři nebo vyhledat přímo psychiatra. Rozhodnutí, zda zvolit psychoterapii či farmakoterapii, je čistě na Vás. Výhodou psychoterapie je zpravidla trvalejší efekt změn, výhodou farmakoterapie zase může být rychlejší úleva, vše je ale velmi individuální.
Přeji, ať je Vám brzy lépe!

vykradení bytu je velkým zásahem do soukromí. Nejde ani tak o věci, o které jste přišly, ale o to, že někdo narušil prostředí, kde jste do té doby cítily bezpečně. Pokud jste navíc úzkostná, jak popisujete, může být tento zážitek pro vás až traumatizující. Doporučila bych určitě psychoterapii - dobře na to funguje metoda KBT. A případně můžete zvážit i medikaci proti úzkosti. Tu Vám po může předepsat i všeobecný lékař, pokud to uzná za vhodné (tedy nemusíte k psychiatrovi).
Pokud byste se chtěla objednat na terapii ke mně, ráda se Vám budu věnovat.
Přeji hodně sil.
Klára Gajdušková

vnímám, že jste zažila vykradení bytu během Vašeho spánku, a chápu, že narušení Vašeho osobního prostoru není možné jen tak opominout. Píšete, že "nám" vykradli byt - jak to vnímá další osoba, která v bytě spala? Je Vám ve strachu nápomocná nebo prožívá strach podobně? Určitě se domnívám, že by vám mohla pomoci psychoterapie, ať u klinického psychologa nebo u psychoterapeuta pracujícího na přímou platbu. Pomoci zacelit duševní rány by mohly i relaxační techniky pro zvládání stresu.

Držím moc palce, ať je brzy pohodově...

Stanislava Ševčíková