Dobrý den, prosím o radu. Před nedávnem nám v noci vykradli byt, když jsme v něm se spolubydlící sp

3 Počet odpovědí:
Dobrý den,
prosím o radu. Před nedávnem nám v noci vykradli byt, když jsme v něm se spolubydlící spaly. Nám se nic nestalo, ale tento zážitek ve mne spustil nejspíš panický strach, který jsem v sobě živila už delší dobu.(zprávami o násilý, hororové filmy a pod.) Nedokážu ted ovládat svou mysl, a i když se snažím si realisticky a logicky vyvrátit mé obavy, propadám strachům, které se vystupnovaly na strach z duchů, zlodějů a násilníků. Můžete mi prosím poradit jak tuto situaci řešit? Bojim se byt doma sama, spatne usinam a to nejen v noci.
Děkuji
Dobrý den,
zažila jste něco, co by bylo pro většinu lidí krajně nepříjemným zážitkem. Oběti vykradení nezřídka popisují pocity ztráty soukromí a bezpečí, zločin prožívají jako znečištění či zneuctění svých věcí. Vy jste navíc prožívala již delší dobu určité obavné napětí, které pak bylo traumatickou zkušeností vykradení značně vystupňováno. Pokud bych si představil, že mě navštívíte, je pravděpodobné, že bych Vaše obtíže mohl diagnostikovat jako některou z úzkostných (neurotických) poruch. Takové poruchy jsou dobře léčitelné psychoterapií, doporučoval bych Vám tedy objednat se k odborníkovi - psychoterapeutovi či klinickému psychologovi. Další možností je užívání léků - farmakoterapie. Se svými potížemi se můžete svěřit praktickému lékaři nebo vyhledat přímo psychiatra. Rozhodnutí, zda zvolit psychoterapii či farmakoterapii, je čistě na Vás. Výhodou psychoterapie je zpravidla trvalejší efekt změn, výhodou farmakoterapie zase může být rychlejší úleva, vše je ale velmi individuální.
Přeji, ať je Vám brzy lépe!