Dobrý den. Popis problému: Zhruba 3 roky po laserové operaci rohovky za účelem zastavení rozvoje

2 Počet odpovědí:
Dobrý den.

Popis problému:
Zhruba 3 roky po laserové operaci rohovky za účelem zastavení rozvoje keratokonu očních rohovek postižená osoba používá hybridní kontaktní čočky. Nosí je převážnou část dne kvůli zaměstnání. Oči při delším užívání čoček bolí, někdy až těžko snesitelnou bolestí, a pocitově jsou velmi vysušené.

Dotaz 1:
Existují oční kapky, které by se daly aplikovat i s nasazenými čočkami? Na většině příbalových letácích je zmíněno, že kombinace čoček a kapek současně není vhodná.

Dotaz 2:
Oči, když čočky nejsou aplikovány, bolestí netrpí. Existují brýle, které by mohly v této situaci nahradit čočky?

Doplnění:
Byli bychom vděční i za jiné doporučení v této oblasti. Předem děkujeme za odpověď.
Dobrý den. K dotazu 1 : existuje mnoho očních kapek tzv. umělých slz bez konzervační látky, například kapky Refresh, které se mohou kapat i na nasazené kontaktní čočky. Všechny tyto kapky jsou volně prodejné v lékárnách a jejich dávkování je dle potřeby. V případě pochybností se Vám lékárna podívá na příbalový letáček, kde vždy výrobce jasně píše, zda se kapky mohou kapat při nasazených kontaktních čočkách.
K dotazu 2 : u pacientů s keratokonem, i když je léčen, brýle někdy fungují a někdy ne a pak musí být nahrazeny kontaktními čočkami. Je to vysoce individální, posoudí to oční lékař.