Dobrý den, můj problém je poněkud komplikovaný. Před pěti měsíci jsem si našla přítele a od té doby

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, můj problém je poněkud komplikovaný. Před pěti měsíci jsem si našla přítele a od té doby jsem začala trpět dle mého názoru záněty močových cest. Když se tento problém ukázal poprvé, byla jsem u praktické doktorky a dostala antibiotika, avšak svá týdny na to po dohrání antibiotik byly potíže zpátky. Opět jsem navštívila doktorku, avšak po odebrání moči se ukázalo, že zánětem netrpím, avšak příznaky jsem měla stejné jako předtím. Ještě mi bylo naznačeno, ze si snad problém vymyslim, a tak jsem další potíže raději řešila doma, jelikož se u mě pravidelně vyskytovaly potíže s bolestivým močenim, které ovšem po dni ustaly. Po měsíci od vyléčení antibiotiky prvního zánětu se u mě zánět opakoval a opět jsem ho léčila za pomoci doplňku stravy z lékárny. Poté se u mě zánět opět vyskytl a ten jsem již musela řešit pomoci antibiotik. To už jsem vyhledala i pomoc gynekologa, který mě vyšetřil a zjistil, že je u mě nalezena Ureaplasma urealyticum a já i můj partner jsme podstoupili léčbu antibiotiky DoxyHEXAL 200. V období kdy jsem brala tyto léky se zánět nevyskytl, avšak na záchod jsem chodila častěji než v období, kdy jsem byla zdravá a močila jsem jen trochu. Po dobrani Doxyhexalu se ovšem u mě po týdnu znovu objevil zánět močového měchýře, který jsem byla kvůli bolestem nucena opět léčit antibiotiky. Měsíc po této události jsem nyní onemocněla angínou a opět měla předepsaná antibiotika... Avšak dnes jsem teprve druhy den po dobrani antibiotik a pociťují bolesti při močení. Už jsem z toho opravdu zoufalá, nehledě na to kolik antibiotik jsem již byla nucena užívat. Jsem již objednána opět u mého gynekologa, aby mě opět vysetril a rovněž se chystám na urologii. Ale vidím i ze strany lékařů jistou bezmoc. Tento problém mi velmi bráni v normálním životě, prootze bolesti bývají tak silné že mi znemožňují pracovat.

Rovněž mě napadlo, že se často problém dostaví po pohlavním styk s přítelem, a tak mě napadlo, jestli problém není v něm a zda existuje možnost, že bych se svým přítelem nemohla mít z nějakého důvodu pohlavní styk.

Chtěla bych se tedy zeptat, co mám dále dělat, na koho se obrátit či jestli mohu nějakým způsobem zánětům předcházet?
Dobrý den,
s močovými cestami je někdy opravdu velké trápení.
Problém může být v tom, že jakmile jednou proběhne zánět, část bakterií se usadí v močové trubici nebo stěně močového měchýře, a "dá o sobě vědět" po nějakém oslabení obranných sil organismu (imunita - část žen ji má pro močové infekce oslabenou, ale to ovlivnit nemůžeme, velmi důležitý je ale i proud moči, který vždy určitý podíl bakterií lpících na povrchu "spláchne"). K oslabení může dojít při prochlazení (i od nohou, jak varovaly naše babičky), včetně sezení na studeném kameni, pobyt v mokrých plavkách..., fyzické námaze, větší únavě, a typicky i po pohlavním styku. Zde v drtivé většině nejde o "infekci od partnera", ale to, že se při styku trochu zhmoždí měkké tkáně dolních močových cest, a trochu "aktivují" tam dlící bakterie. Pak může nastat i situace, že vyšetření moči neprokáže nic, protože původce je "schován" ve stěně dolních močových cest, a pak ho může prokázat vyšetření stěru z močové trubice. Je ovšem třeba mít na mysli, že v pochvě a na zevním pohlavím ústrojí je přítomnost bakterií (+ virů + kvasinek) NORMÁLNÍ, nikdy je nelze "vyčistit", jde jen o to, aby se nepomnožily ty "škodlivé". Ve Vašem případě je určitě dobré zahrnout do svého životního stylu soubor základních ("banálních") opatření: dostatečně pít, zabránit prochlazení, po pohlavním styku se vymočit a lépe i osprchovat zevní rodidla (stačí vodou, přílišné užívání mycích prostředků, zvlášť zásaditých, nahrává pro změnu přemnožení kvasinek). Pokud se prokáže infekce v moči, je vhodné navázat na běžnou kúru antibiotik i tzv. uroseptickou clonu (dlouhodobé - několik měsíců - užívání jedné tablety jistých antibiotik na noc) a v každém případě dlouhodobé užívání přírodních prostředků, jako je Uroval, nebo tabletky extraktu brusinek s garantovaným obsahem, apod. V "rizikových" situacích popsaných výše nebo, při pocitu, že "něco začíná", se osvědčuje vzít těchto tabletek víc, např. 3-4 denně, pár dní. Pokud to nepomůže, je načase jít k lékaři.
Snad Vám tato odpověď trochu pomůže své situaci porozumět a v mezích možností vyřešit.
Zdraví Ivana Čadková