Dobrý den, můj dotaz se týká otoku dolních končetin. Po krátkém užívání nesteroidních antirevmati

můj dotaz se týká otoku dolních končetin.
Po krátkém užívání nesteroidních antirevmatik (aclexa) mi velmi otekly dolní končetiny, kotníky téměř zmizely a
lýtka byla jakoby tvrdá. Také jsem mnohem méně chodila na malou potřebu.
Po vysazení se to postupně srovnalo.

Nyní jsem užívala antibiotika na zánět dutin, 2x denně Duomox 1000 a opět mi velmi otekly obě dolní končetiny, s tím, že levá noha více než pravá.
Zajímalo by mne, co je toho příčinou ?
Může to značit nedostatečnou funkci jater ?

Předem moc děkuji za radu,
Veronika
Dorbý den Verunko,
nepíšete, zda užíváte nějaké jiné léky nebo se s něčím léčíte. Interakce léků může za velmi mnoho nežádoucích účinků.
Nevím, zda Vám nohy neotékaly již dříve- např. otištěné ponožky večer, když se svlékáte a ráno jsou nožky hubenější.- to by znamenao, že neodvádíte tekutiny z dolních končetin dostatečně a nefunguje buď lymfa nebo žíly, případně zda se léčíte se srdcem nebo máte vysoký tlak. V případě snížení fitrace ledvinami při užívání aclexy mohou totky několikanásobně narůst, nárůst otoků je dán i inhibicí syntézy prostaglandinů a tím pádem nárůst otoků.
Pokud máte ledvinové onemocnění, pak byste léky měla užívat velmi obezřetně a s nižším dávkováním.
Pokud toto bylo i po Duomoxu, nechte si pořádně vyšetřit ledviny.
Přeji Vám hezký den,
Krninská

Dobrý den, obraťte se prosím se svým dotazem na lékaře internistu. Přeji brzké uzdravení S. Janovcová