Dobrý den; mamince bude letos 87 let, žije sama v domově pro seniory. V posledních týdnech si stěžuj

2 Počet odpovědí:
Dobrý den; mamince bude letos 87 let, žije sama v domově pro seniory. V posledních týdnech si stěžuje na obtíže s dechem, často mívá pocit. že se udusí. Praktický lékař v domově pro seniory maminku ujišťuje, že se určitě neudusí, že to bude spíš psychické povahy. Nemá moc času maminku podrobněji vyslechnout a ta má pak pocit odbývání. S maminkou jsem proto na vlastní pěst navštívil specialistku nosní-ušní-krční, která zjistila jen silně poškozenou nosní přepážku a doporučila návštěvu plicního oddělení. Objednací lhůty na plicní i k psychiatrovi jsou ale velice dlouhé (termín už máme) a maminčin zejména psychický stav se velmi rychle zhoršuje. Já i moje sestra jsme s maminkou několikrát denně v telefonickém kontaktu, několikrát týdne ji navštěvujeme, ale už je nad naše síly maminku povzbudit. Ztrácí chuť do života a opakuje, že už by to chtěla skončit. Potřebuji poradit, kdo by nám poskytl "první pomoc", než se dočkáme péče odborníků (až za několik týdnů). Maminka velice trpí a my samozřejmě s ní. Děkuji. Luboš, Chomutov.
V některých domovech pořádají programy pro seniory, které pomůžou člověku navodit chuť do života. Podstata problémů v domovech je však jiná. Většina lidí trpí psychicky, protože se cítí být odložení, nemilvaní, nechtění a nepotřební. I když za němi rodiny jezdí, stejně pocity, které mají v sobě, jsou natolik těžké, že velmi rychle chřadnou. Doporučuji maminku zapojit, dát ji nějaké jednoduché úkoly, které zvládne, aby vám něco vymyslela, pomohla se v něčem rozhodnout, pomoci ji získat pocit důležitosti. Odborníkem na svou maminku jste jedině vy. Čili jaký úkol ji mohu dát, který zvládne aby se cítila důležitá???
Ať se daří...