Dobrý den, mám prosím otázku ohledně vybarvování obrázků. Syna (4,5) nebaví vybarvování. Paní učite

mám prosím otázku ohledně vybarvování obrázků. Syna (4,5) nebaví vybarvování. Paní učitelka ve školce mě požádala, abych to s ním "trénovala". Prý je vždy poslední a nedobarví, nedrží tužku jak má a to co jiní vybarví během 10 minut on neudělá ani za půl hodiny. Držení tužky už je v pohodě, malování ho docela baví, dělá si různé rébusy (spojí čísla do obrázku, nakreslí cestu bludištěm, domaluje apod.), ale jakmile má něco vybarvit nastane problém. Chvilku vybarvuje a pak "utíká" od tématu. Chtěla jsem se zeptat, zda je opravdu tak důležité (hlavně prý do školy), aby děti vybarvovaly. Navíc mi přijde předčasné toto řešit ve 4,5 letech a měřit čas. A ještě prosím druhou otázku. Syn kreslí někdy levou a někdy pravou rukou. To samé i v jiných činnostech. Více tedy preferuje levou. Kdy je správný čas navštívit odborníka, aby rozpoznal, zda je levák či pravák nebo to nechat být? Já sama jsem levák, manžel byl nevyhraněný a učený na praváka. Děkuji Simona
při vybarvování se cvičí různé dovednosti, které potřebuje ve škole - př. vedení přesných tahů,ukončení tahu při vyznačené hranic, vyplnění celé plochy, také trpělivost, výdrž, pečlivost.... Ale nemá smysl tlačit a jít pře odpor dítěte - tím si akorát vypěstujete negativní vztah. Zkuste vybarvování zabalit do nějaké hry, společné vybarvování , kdo dřív vybarví při mráček máma nebo on apod. - ale nepřehánějte to.
Co se týče druhého dotazu, v pedagogicko- psychologické poradně mají testy na určení vyhraněnosti P nebo L strany- tak se objednejte v místě bydliště - měli by vám také doporučit, jak s dítětem pracovat a kterou ruku podporovat.

vážená paní,
testy na vyhraněnost ruky, oka, nohy..atd. děláme i v souvislosti s práci s dítětem předškolním a školním. Jde o psaní ve škole a případné doporučení a obtíže. To stačí vyšetřit až před nástupem do školy. Nebo po nástupu školy , v odůvodnělých případech. U mnohých dětí to neděláme.. Vybarvování není důležité.Ať si užije tužky jak chce a k ničemu ho netřeba nutit.