Dobrý den, mám před dost těžkou operací - resekce slinivky aj. Jsem ve stresu, potřebuju si o tom s manželem(nejbližším) povídat, na něm je vidět, že ho to obtěžuje. Na nic se nezeptá, plácám se v tom sama. Dokonce ani nezavolala jedné jeho známé lékařce, která pracuje v té samé nemocnici.Vůbec jeho reakce nechápu, jako kdyby se ho empatie ani nedotkla.
Veronika Pešková
Veronika Pešková
psycholog, dětský psycholog, psychoterapeut
Jívová
Dobrý den, víte někdy se vztahy dostanou do bodu, kdy už nic nepřináší, ale spíše berou. Bývá to často ve chvili, kdy všechny cíle, které si pár stanovil, má splněno a teď už není jako by co dál. Jen tak spolu žijí. Chtělo by to obnovit a nastartovat znovu vztah, znovu najít společné hodnoty, nové plány a cíle, ale k tomu potřebujete, aby chtěl i váš partner na vztahu pracovat. Vztah se musí udržovat a rozvíjet celý život, je to celoživotní cesta, která právě mnohdy končí neúspěchem. Popovídat si můžete s psychologem, ale rozumím, že pocit samoty ve vás vůči manželovi to nenahradí. Doporučuji po operaci začít pracovat na vztahu. Krásný den.

Barbara Kiedroń
Barbara Kiedroń
psycholog, dětský psycholog
Třinec
Hezký den, víte někdy reakce při velkém strachu a stresu nedávají nám ženám smysl - hlavně u mužů nejde očekávat stejnou péči, povídání, konejšení, když se dostanou do bezvýchodné situace ( a to strach o život své ženy je). Vím, jste v situaci, kdy potřebujete podporu,ale možná jeho chování jde vysvětlit i jinak než tomu nasvědčují všechny okolnosti.

Dobrý den, je skutečně možné, že manžel má strach. Mohl prožít ve své původní rodině nebo ve své minulosti nemoc někoho blízkého nebo úmrtí a nyní z toho může mít velké obavy. Nemusí ho to tak obtěžovat, spíše mu to promluvy mohou otevírat jeho bolest. Mnoho mužů se pak do sebe uzavírá. Může pomoci, když mu vlídně, jasně a přímo sdělíte, co od něj potřebujete. Obejmout, říct, že vše bude v pořádku atd. Úspěšnou operaci, Veronika Neumannová

Lucian Kantor
Lucian Kantor
psychoterapeut, ostatní
Praha
Dobrý den, plně rozumím Vašemu rozčarování. Ve chvíli, kdy potřebujete manželovu oporu, on se stáhl a dělá “mrtvého brouka.” Důvodů může být mnoho a není dobré si vytvářet dohady, proč tomu tak je. Pokud bych Vám mohl sdělit můj odborný názor, pak bych s manželem před operací již nic neřešil, aby nedocházelo k dalšímu Vašemu zraňování. Teď se potřebujete připravit na zákrok. Zkuste se obrátit na širší rodinu, kamarády, odbornou pomoc. K dobré rekonvalescenci potřebujete být co nejvíce v psychické pohodě. Manžela ted’ vnímejte jako začarovaného, to jak se teď chová není on. Je to vyjímka z pravidla, protože pokud by se tak choval delší dobu, neočekávala by jste od něj oporu. Už jsem zažil ve své praxi příběhy kdy strach o druhou osobu člověka natolik svázal, že okolí ho vnímálo jako necitlivého egoistu či cynika, nebo apatického člověka. Zdroj chování Vašeho manžela je nejasný a Vy teď by jste neměla mrhat své síly na hledání tohoto zdroje. Až se uzdravíte a neberete síly, bylo by dobré řešit Vaše psychické zranění párovou terapií. Zranění je to velké a Vy pro pochopení toho, proč se teď manžel chová takovým způsobem potřebujete bezpečný prostor. Přeji Vám mnoho sil, zdárně provedený zákrok, rychlou rekonvalescenci a víru v to, že až se vrátíte, nastartujete s manželem partnerský život, který vás bude oba těšit. Lucian

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.

ZnamyLekar.cz © 2019 - Najděte si lékaře a objednejte se