dobrý den, mám dotaz ohledně své 2,5 leté dcery. je to krásná a moc šikovná holčička. Dcera je na mne docela fixovaná, snažím se to řešit poměrně častým kontraktem s jejími vrstevníky. Na druhou stranu máme dlouhodobý zatím nevyřešený problém s tím, že ji prostě nelze převléknout, učesat. jde o to že když rodiče (s manželem jsme vždy oba za jedno) řeknou, že se jdeme např. převléknout, tak okamžitě vypukne velmi hlasitá reakce a dítě se ihned brání. pokud na svém trváme tak s vysvětlováním i s uklidňováním, nebo bez jde vždy o veliký boj. návic nám v těchto situacích příliš nepomáhá naše babička, která nám bere dítě z rukou a její oblíbená věta je (a to cituji) ale maminka ti to takhle nesmí říkat...
dcera se s babičkou vida cca 1x týdne. Babičce jsme se s manželem snažili danou situaci vysvětlit (a to rozhodně ne jednou), bezvýsledně. Budu ráda za jakoukoli přínosnou řadu.
Dobrý den, tohle asi radou jen tak nerozstřihnete. Chtělo by to spíš komplexnější rozbor vaší situace - s někým si nad tím sednou o popovídat.

Dobrý den, na dané situaci vnímám hned několik problémů, které tam jsou a jak je vidět, přenáší se z generace na generaci. Problém vás a vaši mámi (čili babičky) a problém vás a vaši dcery. Ten problém je vzájemné nerespektování, špatně nastavené hranice mezi jednotlivými členy. V tuto chíli neřešte vás a vaši dceru, to není ten nejhlavnější problém, ale řešte babičku a vás. Nastavte si mezi ní a sebou zdravé hranice, založené na vzájemném respektování, chápání a přijímání. Jak to dcera uvidí, velmi ráda vás začne respektovat také :) Krásný den.