Dobry den, Kdyz mi bylo 15 let, zhorsil se mi zrak. Zacala jsem nosit 0.5dioptrie do dalky na obe

2 Počet odpovědí:
Dobry den,

Kdyz mi bylo 15 let, zhorsil se mi zrak. Zacala jsem nosit 0.5dioptrie do dalky na obe oci. Pote se mi zrak stale zhorsoval ale ne v zadne hrozne mire.
Loni v cervenci jsem byla si napsat nove bryle. Tentokrat po nekolika letech se mi to zvedlo na 2dioptrie. Po 9ti mesicich jsem byla znova, jelikoz se mi zdalo ze je zrak horsi. A byl. Nyni mam 2,75dioptrii.
Cetla jsem dost clanku cim to muze byt. Hlavni duvod byl udajne stres. Ten ja nemam. Nemam ani bolesti hlavy a citim se zdrava.
Jen se bojim jak to bude dale pokracovat.
Chci se zeptat jestli je moznost to nejak zastavit nebo pribrzdit.
Je mi 24 let. Je mozne ze se to zastavi v nejakem veku?
V rodine nikdo bryle nenosi.

Dekuji za odpoved
Dobrý den,
zhoršování krátkozrakosti ve věku nad 21 let není příliš časté, ale může se to stát i opakovaně. Kdy se to takzvaně zarazí nelze bohužel ničím změřit. Nemusí k tomu zhoršování být žádná zevní příčina. Dlouhodobá námaha zraku do blízka se považuje u některých pacientů za rizikový faktor. Nepřítomnost brýlí ve Vaší rodině nic neznamená, může to být vada izolovaná jen na Vaši osobu. V případě, že máte nebo budete mít děti, doporučuji Vám, abyste je objednala na preventivní prohlídku k očnímu lékaři nejpozději ve 4 letech jejich věku a to i když bude zdánlivě vše v pořádku . Možnost nějak zarazit zhoršování Vaší vady neexistuje vyjma operace, operace se však provádí zřídka pro její omezenou účinnost. Doporučuji Vám , aby Váš oční lékař sledoval i vývoj axiální délky Vašich očí v čase. Přístroj na změření axiální délky očí obvykle mají pouze větší pracoviště. V případě zájmu kontaktujte oční kliniku Oftex v Pardubicích.