Dobrý den, již 4 roky mě trápí chronický průjem. Děje se to však pouze když mám cestovat (i do škol

již 4 roky mě trápí chronický průjem. Děje se to však pouze když mám cestovat (i do školy/práce, do obchodu, na návštěvu) nebo být někde kde není možnost wc. Je to již v takovém stádiu, že na to nemohu přestat myslet a tím se problémy zhoršují. Jsem objednaná na kolonoskopii, ale přesto se obávám že je to psychický problém. Lze i tento problém nějak řešit? Nejsem si vědoma co by mohlo být spouštěčem problému..
pokud jsou Vaše potíže omezeny pouze na uvedené situace, je vysoce pravděpodobné, že je průjem podmíněný psychickými faktory. Určitě je dobře, že jste se objednala na kolonoskopii. Pokud vyšetření neobjeví žádný fyzický problém, doporučuji vám objednat se k psychologovi/psychoterapeutovi. Pokud bude naopak přítomný nějaký patologický nález, zahájíte léčbu na gastroenterologii.
Zrychlené zažívání je průvodním tzv. stresové reakce nebo chcete-li jeden z příznaků prožívání úzkosti. Ne náhodou je toto spojení výstižně vyjádřeno v českém obratu "mít strachu plné kalhoty". Je tedy pravděpodobné, že trpíte strachem z mezilidského kontaktu či se vůbec obáváte opustit domov a stálo by za to se pustit se do zkoumání, čeho se vlastně tak obáváte a jak onen strach zpracovat jinak, než pomocí tělesného příznaku. To, že si nyní neuvědomujete spouštěč problému, je pochopitelné. Kdybyste si ho totiž uvědomovala, pravděpodobně byste těmito příznaky vůbec netrpěla.
Přeji Vám hodně zdaru!

Dobrý den, již z Vaší otázky je zřejmé, že míříte směrem, který by Vám doporučil asi jakýkoli odborník. Prvním krokem, který už jste evidentně udělala, je zjistit, jestli není nějaká zdravotní příčina (tělesný neduh) Vašich obtíží. Druhým krokem je určitě pátrání po možných psychických příčinách. Z toho, co píšete, se zdá pravděpodobné, že příčinou mohou být úzkosti. Pravděpodobně vše začalo nějakou cestou, která pro Vás byla z nepříjemná nebo stresující a teď už jste si "zvykla" očekávat v podobných situacích komplikace v podobě průjmu - už to možná ani není obava z cestování samotného, ale spíš z toho stavu, který očekáváte. To není neobvyklé a řešit to určitě lze (psychoterapií, případně při vážnějších obtížích i léky proti úzkosti). Přeji, ať jste v překonávání svých obtíží úspěšná a nemusíte se jimi nechat při cestování omezovat!