Dobrý den, již 4 roky mě trápí chronický průjem. Děje se to však pouze když mám cestovat (i do škol

2 Počet odpovědí:
Dobrý den,
již 4 roky mě trápí chronický průjem. Děje se to však pouze když mám cestovat (i do školy/práce, do obchodu, na návštěvu) nebo být někde kde není možnost wc. Je to již v takovém stádiu, že na to nemohu přestat myslet a tím se problémy zhoršují. Jsem objednaná na kolonoskopii, ale přesto se obávám že je to psychický problém. Lze i tento problém nějak řešit? Nejsem si vědoma co by mohlo být spouštěčem problému..
Dobrý den,
pokud jsou Vaše potíže omezeny pouze na uvedené situace, je vysoce pravděpodobné, že je průjem podmíněný psychickými faktory. Určitě je dobře, že jste se objednala na kolonoskopii. Pokud vyšetření neobjeví žádný fyzický problém, doporučuji vám objednat se k psychologovi/psychoterapeutovi. Pokud bude naopak přítomný nějaký patologický nález, zahájíte léčbu na gastroenterologii.
Zrychlené zažívání je průvodním tzv. stresové reakce nebo chcete-li jeden z příznaků prožívání úzkosti. Ne náhodou je toto spojení výstižně vyjádřeno v českém obratu "mít strachu plné kalhoty". Je tedy pravděpodobné, že trpíte strachem z mezilidského kontaktu či se vůbec obáváte opustit domov a stálo by za to se pustit se do zkoumání, čeho se vlastně tak obáváte a jak onen strach zpracovat jinak, než pomocí tělesného příznaku. To, že si nyní neuvědomujete spouštěč problému, je pochopitelné. Kdybyste si ho totiž uvědomovala, pravděpodobně byste těmito příznaky vůbec netrpěla.
Přeji Vám hodně zdaru!