Dobrý den, je mi 43 let. Před cca. rokem a půl jsem nečekaně skončila po 10 letech v zaměstnání. Bylo to ze strany zaměstnavatele a nečekaně, takže pro mě šok. Prostě jsem se jim nehodila. Bála jsem se všeho. Teď jsem v novém zaměstnání cca. 13 měsíců. Skoro půl roku mi trvalo, než jsem si zvykla. Ale co mě trápí. Nad vším moc přemýšlím a někdy mám z budoucích věcí panický strach. Teď momentálně skoro 3. den nemohu spát a dopředu se vnitřně bojím, jak to dopadne. Ráda bych se naučila pohlížet na vše pozitivně a neničit se takhle vnitřně. Prosím o radu. Děkuji.
Dobrý den, domnívám se, že by bylo vhodné si o dané věci promluvit, v současné době poskytuji 1. konzultaci zdarma, chcete-li zavolejte mi, mobil najdete na webu. S pozdravem PhDr. Iva Moravcová

jestli rozumím správně, ničíte se úvahami a představami, co by mohlo nastat... a jak se na to připravit, jak tomu čelit.
To, co se teď děje, ukazuje každému z nás, že nejsme pány tvorstva, ale zranitelní lidé. Je pochopitelné, že máte obavy. Současně je skvělé, že jim nechcete nechat veškerý svůj prostor, protože vám brání užívat si to hezké, co je v životě i teď. A právě v tuto chvíli. Bývají to jednoduché věci: svítí sluníčko, mám dobré jídlo, projdu se v přírodě, sedí se mi pohodlně... Pokud vás však úzkostné nebo katastrofické myšlenky ovládají a nejde je zastavit, velmi pomáhá promluvit si s odborníkem, kterému důvěřujete, jak navrhuje kolegyně. Přeji hodně sil! J. Růžičková
popisujete obavy, které máte, strach, který v prožíváte. Je pochopitelné, že v nové práci a v novém prostředí si zvykáte pomalu. Možná jste ještě neměla možnost zpracovat nečekanou výpověď z minulého zaměstnání a tak se obava a stres mohly přenést i do toho nového. Ráda bych Vás podpořila ve vašem návrhu naučit se vidět věci pozitivně a přestat se vnitřně ničit.
Mohly by vám pomoci například nějaké relaxační techniky nebo tzv.mindfulness techniky, kdy se naučíte všímat běžných denních věci, jak o tom píše již kolegyně.
My lidé býváme zaměření buď na minulost nebo často na věci budoucí. A právě dovednost jako "být" tady a teď v přítomnosti se mnohdy musíme naučit a znovu si je připomenout. V přítomnosti totiž nebývá tolik obav a strachů jako nám to nabízí naše mysl. Obavy se většinou pojí s představami o budoucnosti a vychází z nějakých nezpracovaných minulých situací.
Pokud byste měla zájem, můžeme na tom společně pracovat.
Přeji hodně štěstí
PhDr.Hana Pucherová