DG ... G 544 Dekomp. chronického lumboischiadického syndromu s kořenovou lézí L5 vlevo, lehký motori

2 Počet odpovědí:
DG ... G 544 Dekomp. chronického lumboischiadického syndromu s kořenovou lézí L5 vlevo, lehký motorický deficit L5 ne zcela validně (akrálně oslabení s podílem algií) nesvědící pro sy kaudy ,MR korelát naléhající na protrusí na kořen L4, 5 , sekundární absolutní stenosa Brala jsem Cipralex 1 0 0 , Tramal a Ibalgin , bohužel boleti trvají stále . Bolí mi dole v kříži , bolest mi jde až dolů do levé nohy takže nemohu spát, ujdu několik metrů a odpočívám v předklonu . Byla jsem na infůzích 3x během 10 měsíců, obstřiku pod CT, lázně, rehabilitace . Při močení musím tlačit, abych vyprázdnila moč. měchýř celý Bolesti trvají už od května 2016. Jakou by jste navrhovaly léčbu vy?
Zdravím, děkuji za dotaz a za popsání problémů a diagnózy. Leč není konkrétně popsán rozsah medikamentozní ani rehabilitační léčby, tak se k dalšímu postupu nemohu zcela odpovědně vyjádřit. Dále neuvádíte, jaká podrobnější grafická vyšetření byla provedena ke zjištění příčiny Vašich potíží. Pokud je známa příčina potíží, je snazší léčba. Z popisu předpokládám, že se jedná o onemocnění polotének a degenerativních změn Lsp a přikláněla bych se dál ke konzervativnímu postupu. Jiné léky, jiný způsob rehabilitace a doplnit psychologické vyšetření, jelikož chronická bolest způsobuje stres a následně úzkostně depresivní symptomatologii. A tato zcela přirozená reakce na stres, jímž je každá bolest, obzvláště dlouhodobá, následně zhoršuje bolesti v zádech. Dochází ke zvýraznění spasmů a bolestivých kontraktur, které způsobují bolesti v zádech a útlak nervů - kontraktury utlačují nejen nervy, ale měkké tkáně a cévy - zvýrazní se bolestivost a nastává horší prokrvení tkání, což opět zvýrazňuje bolestivost a trofiku tkání. Takže lze působit proti bolesti buď z periferie, ovlivnění bolesti v zádech a nohy, nebo centrálně, zvýšit práh pro bolest obecně. V tomto dlouhodobém bolestivém stavu bych preferovala působení centrální i periferní současně. .Pokud se jedná o kořenový syndrom,z fyzioterapeutických metod bych metodu Mc Kenzie nepreferovala z důvodu cvičeni hyperextenze páteře a metodu Smíšek rovněž ne,jelikož při ní dochází k rotaci páteře za účelem posílení paravertebralnich svalů, leč při chybně provedeném cvičení může dojít k většímu výhřezu ploténky. Při hypertenzi páteře ,což je prohnutí páteře do záklonu, může dojít k uskřinutí části jádra meziobratlové ploténky až oddělení hmoty jádra. Obojí může utlačovat nervové kořeny, popř. míchu.Proto bych v tomto případě metodu Mc Kenzie nepreferovala, záleží na správném provedení a stavu pacienta. Určitě ne jako metodu volby pro domácí cvičení. Prospěšné by bylo cvičení na posílení hlubokého stabilizačního systému metodou DNS Prof.Koláře,metodou Brunkow či ACT. Je nutné docílit posílení břišního a hýžďového svalstva a upravit svalové dysbalance vlastním trvalym pravidelným cvičením. V případě trvajících potíží či jejich progrese konzultovat neurichururga. S přáním hezkého dne se zlepšení stavu Dr. Kresová