Dobrý den,
Je mi 19 let a trpím sociální fobií. Pořád jsem si myslela, že se to zlepší, ale spíš se to zhoršuje. Mám strach jenom třeba při čtení referátu, bojím se i jíst před lidma. Kvůli tomu problému moc kamarádů nemám, přitom mám lidi ráda. Chtěla bych být jako ostatní, příjde mi směšné mít z strach z takových běžných situací. Jsem v maturitním ročníku a bojím se, že neudělám maturitu, protože budu mít takový stres, že nebudu moc cokoliv říct. Už mě nebaví spíše život přežívat.
Děkuji moc za vaši odpověd.
Přeji,hezký den.
Dobrý den,
je skvělé, že jste se rozhodla svůj problém napsat a tím s ním zkusit něco udělat.
Nemyslím, že je směšné, že takové problémy máte. Je spousta lidí, co se s obdobnými potížemi potýkají. Rozumím ale tomu, že byste si přála, aby to bylo jinak. A jsem přesvědčena, že je to možné. Jen by bylo potřeba na tom pracovat.
Doporučila bych Vám oslovit nějakého psychologa nebo psychoterapeuta a zkusit s ním na svých obtížích pracovat. Věřím, že je to cesta, jak vše postupně zlepšit.
Přeji hodně sil a odvahy!
Jana Šlégrová

Dr. Stanislava Ševčíková
Dr. Stanislava Ševčíková
Psycholog, Dětský psycholog, Psychoterapeut
Brno
Dobrý den,

chtěla bych moc ocenit, že máte odvahu čelit své sociální fobii. Jakou máte podporu svého nejbližšího okolí? Co na to říká máma, táta, sourozenci, babičky nebo dědové? Co kamarádky? Co třídní učitelka? Věřím, že s podporou psychologa či psychoterapeuta je možné úspěšně projít maturitním ročníkem i maturitou.

Moc držím palce k vyhledání dobrého psychologa či psychoterapeuta.

Stanislava Ševčíková

Mgr. Jitka Herzánová
Mgr. Jitka Herzánová
Psycholog, Psychoterapeut
Praha
Dobrý den, děkuji za otevřenost. Spolu s kolegyněmi z Brna si myslím, že tato situace je s pomocí terapeuta řešitelná.
Myslím, že je důležité umět si říkat o podporu, porozumět poselství toho, co prožíváte a pracovat s fobií i na tělové úrovni. A to je určitě s podporou možné. Moc držím palce - i s maturitou i s nepříjemnými pocity.
Jitka Herzánová
Zveme vás na návštěvu: - 800 Kč
Návštěvu si můžete objednat přes portál Známylékař.cz. Použijte tlačítko Objednat se.

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.

• Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • tázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.

Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.