Cituji zpravu z chirurgie: "hernia ing. l.dx. v pr. trisle hernie velikost 3cm v prum, reponibilni, branka pro prst."
Po vysetreni mi byl okamzite nabidnut termin operace, laparoskopicky v celkove narkoze, s vlozenim sitky na zpevneni postizeneho mista.
Kvuli dalsim obtizim jsem o nekolik dni pozdeji absolvoval vysetreni na gastroenterologii, bez nalezu ale lekar mi radil abych s takto drobnou kylou operaci neabsolvovat, je udajne zbytecna. Moje otazky,
1) co se bude dit pokud operaci zrusim, jaka je prognoza vyvoje kyly.
2) v pripade operace , jaka je statisticky pravdepodobnost ze se obtizi definitivne zbavim a ty se nevrati.
3) obecne vas nazor na tuto situaci, nejradeji bych to konzultoval s lekarem ktery me na operaci objednaval, ale bohuzel pri objednacich terminech uz bych to az do operace nestihl.
Dobrý den, rozhodně si nechte kýlu zoperovat dokud
je ještě malá, pokud operaci zrušíte, riskujete, že se kýla
ještě zvětší. Po operaci laparoskopickou technikou
s vložením síťky budete bez problémů.

Pokud nejste z interního hlediska rizikový (vysoký věk, oběhové potíže a podobně) ta 3cm v průměru branka kýly je určitě k operaci
Zaleží co děláte, jestli nemáte zvětšenou prostatu, chronický kašel, netrpíte zácpou, atp. - pokud ano bude rychle progredovat kýla. Takže jak výše.
Kýla se bude dál zvětšovat, sama se neztratí, může dojít k jejímu uskřinutí a pak je nutná akutní operace. Výsledky po operaci kýl mají velmi dobrou prognózu.
Čím menší branka (u vás pro prst), tím větší riziko uskřinutí a nutnost akutní operace bez event. přípravy.
Indikace k plánované operaci je naprosto jednoznačná, odlišný názor není chirurgicky fundovaný. LAP operace s implantací síťky je zcela standartní postup. Ve své praxi jsem se nesetkal s recidivou. Operace není urgentní, ale zbytečně bych ji neodkládal.
Dobrý večer. I malá kýla nese riziko uskřinutí. A vždycky se postupně zvětšuje. Proto doporučuji operaci.
určitě sw objednejte k operaci. Kýla se bude časem jen zvětšovat. Sama nezmizí.