Bez menstruace během užívání antikoncepce

Dobrý den, pane doktore,
již několik let používám antikoncepci Qlaira. Nyní se mi stalo, že již dva měsíce po sobě jsem nedostala menstruaci po vybrání aktivních tabletek. Menstruace resp. silnější špinění se dostavilo až 2. týden při užívání dalšího platíčka.
Stávající gynekoložka mi po telefonu sdělila, že si nemám dělat starosti, že se to u této antikoncepce stává díky malému obsahu hormonů. Gravidní nejsem určitě, už několik měsíců jsem bez partnera. Antkoncepci užívám pravidelně.
Neměla bych se přeci jen obávat a vyžádat si vyšetření? Bolestmi netrpím, jiné obtíže také nemám. Jen toto je opravdu poprvé a proto jsem z toho nesvá.
Děkuji předem na odpověď, VD.
Dobrý den, při dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce se může stát, že menstruace výrazně zeslábne, někdy i vymizí. Někdy přechodně, někdy trvale. Antikoncepční účinek není snížen ( nicméně já spíše doporučuji pacientkám si pro klid duše těhot. test provést ). Po ukončení užívání HAK se původní cyklus vrátí ( někdy až za 2-4 měsíce ). Něco jiného je, kdyby vás dlouhodobě trápilo špinění ( slabé krvácení ) v průběhu užívání prášků. To by potom jistě stálo za řešení.

Dobry den, pani doktorka ma pravdu to nekdy delavaji i dalsi druhy antikoncepce. Pokud se neobavate gravidity tak samozrejme dalsim duvodem k obave je najaky gynekologicky nalez- treba nejaka cysta na vajecniku. Obvykle jde o napr. folikularni cystu ktera vznika pri priprave vajecniku na ovulaci - ta je ale obvykle pri antikoncepci potlacena- zazil jsem ale take - ze k ovulaci i pri antikoncepci doslo- nejcasteji z duvodu spatneho uziti prasku- vynechani nebo pri zazivacich potizich apod. Pokud mate pocit ze nejste v poradku nebo se bojite jiste se s pani doktorkou domluvite a ona Vas vysetri vcetne sonografie- abyste byla klidnejsi
Preji pekny den- urcite ale neni duvod k obavam nebo panice
MUDr. Ludek Fiala, MBA