Dr. Martínka 7, Ostrava – Hrabůvka, Ostrava-Jih , Ostrava
FETMED - centrum fetální medicíny, genetiky a gynekologie (mapa)

Pojišťovna VZP, a.s.

Horní lán 1200/13, Olomouc
FETMED - centrum fetální medicíny, genetiky a gynekologie (mapa)

Klinické vyšetření

Lékařský genetik je klinik poskytující genetické konzultace. Pacientům tak může pomoct určit přesnou diagnózu s doporučením preventivních nebo léčebný...

Dr. Martínka 7, Ostrava – Hrabůvka, Ostrava

Dr. Martínka 7, Ostrava – Hrabůvka, Ostrava

FETMED - centrum fetální medicíny, genetiky a gynekologie

Na profilu tohoto specialisty nejsou žádné názory

Zatím nebyly přidány žádné názory. Buďte první.

Přidejte vlastní názor

7 odpovědí poskytnutých lékařem na otázky pacientů na ZnamyLekar.cz

• Dobrý den,
    Prosím o radu, na obou dlaních mám tzv. opičí rýhu, nikdy jsem to neřešila ani se po tom nepídila, co to vlastně znamená. Do budoucna plánujem s partnerem první dítě a já jsem se dočetla, že tyto rýhy jsou specifické pro lidi s Downovým syndromem. Mě osobně nikdy nikdo v dětství netestoval, žádné jiné příznaky nemám. Jako dítě jsem byla po zdravotní stránce v pořádku. Nikdo na nic neupozorňoval, ani do budoucna až já sama budu chtít být matkou. V rodině toto onemocnení nikdo nemá a nikdy neměl. Moji rodiče tyto rýhy nemají a pokud vím jejich rodiče také ne. Má ji jen můj starší bratr na levé ruce, jeho syn ji nemá a má sestra ji také nemá ani její děti. Můj partner je zcela zdravý a ruce má plné čar. Ráda bych slyšela Váš názor, zda je možné, že je to geneticky poděděné od bratra a je to jen "výjmečnost" nebo jestli mohu být s vysokou pravděpodobností nositel tohoto genu. Dočetla jsem se, že opičí rýhy mohou mít i zdraví lidé. Mám se nechat testovat? Děkuji za radu a odpověď. Barbora

Opičí rýha není nemoc, ale příznak a navíc ten nejméně častý u novorozenců s Downovym syndromem. Také se uvádí, že cca 5 % běžné populace může mít opičí rýhu. Testovat se jenom pro toto nemusíte. V případě, že plánujete děti, tak je důležité upozornit na to, že každá těhotná žena má jisté riziko narození dítěte s Downovým syndromem a toto riziko se kontinuálně zvyšuje s věkem. Tradičně se za hraničný věk považuje věk 35 let - pak je určitě vhodná genetická konzultace s navržením dalšího postupu.

MUDr. Marek Godava

• Dobry den, asi to sem nepatri ale rad bych poprosil o radu nebo alespon o nazor. Nevim kam s tim mam jit.

Uz asi 3 mesice mi roste polovina obliceje, citim ze mi rostou kosti, vzdycky me i troschu boli licni kost, celist a celistni kloub.

Roste mi nejen oblicej ale cela polovina tela, polovinu tela jsem mel trochu vetsi uz od mala ale ted to mam vic. Mam jakoby vystrceny zebro, levy prso vetsi, vetsi rameno a proste celou polovinu a prijde mi jako by se mi snad i zkratila noha. Zatim to jeste neni tak hrozny ale je to videt.

Hodne ctu a koukam po internetu protoze moje obvodni vubec nevedela co by to mohlo byt.

Neco jsem nasel a mam z toho strach. Jsem ted uplne ve stresu.

Myslim si ze by to mohl byt proteuv syndrom. Muzete mi prosim rict co by to mohlo byt ? Mam strach ze budu vypadat tak ze ani nevylezu ven.

Dekuji Robert

Dobrý den - domluvte se praktikem na odesláni k podrobnému vyšetření endokrinologem s dle výsledku se stanoví další postup.

MUDr. Marek Godava