Zdravim, jsem dvacetiletá dívka, která má problém se závislosti na pervitinu. Tuto závislost jsem před necelým rokem léčila v PL. Léčbu jsem ukončila po 14 dnech, rozhodnuta, že tahle zkušenost mi bohatě stačí k tomu, ať vidím jak nechci dopadnout a rozhodnuta jit pracovat. Vydržela jsem to necelý půl rok. Bez jediné dávky! Bohužel jsem tuto situaci, ve které jsem na sebe byla tak hrdá* podcenila a "zcela výjimečne si dala". Dnešním dnem, cítím že se zase ženu do velkého pruseru, který se zvětšuje za každou dávkou která už je ze zcela výjimkou téměř rutinou.
Chtěla bych vědět, jestli je nějaká šance, na to aby mi nějaké prášky (před odjezdem na léčbu jsem potřebovala vyjádřeni psychiatra, a ten mi tuto alternativu nabízel, ja odmitla s tím že mi přijde hloupost řešit závislost nějakou další závislosti. Bylo mi řečeno že mam poruchu pozornosti a tedy pervitin jakožto stimulant mě jakýmsi způsobem ulidni, uspořádá myšlenky, pomáhá mi řešit neptijemne situace bez stresu, atd . ) pomohly s touto nešťastnou situaci? Mám obavy z toho že na mě léky nebudou účinkovat, jelikož mé tělo je zvyklé na větší množství chemických láteklátek , které jsou obsaženy v perníku..
*(že jsem silná na to pracovat a fungovat jako normální společnost bez drog)
Děkuji za názor.
Dobrý den, určitě by bylo dobré, kdyby jste se o podobné medikaci poradila s psychiatrem, určitě najdete společné řešení. Pokud máte k závislosti na pervitinu přidruženou ještě další nemoc, diagnózu (ve vašem případě poruchu pozornosti), je vždy na předním místě také medikace + psychoterapie. Služby pro drogově závislé jsou např. Sananim, Drop in, Centrum Alma (ambulantní léčba závislostí). Mějte se hezky, Iva Šulcová

Dobrý den, důvodu proč lidé užívají drogy či léky jsou různé. Někdy to je sebeléčba (např. u poruchy pozornosti, adhd apod.) jindy to je způsob, jak se vnitřně vyrovnat nepříjemnými pocity. Podobně jak doporučuje kolegyně, tak konzultace s psychiatrem a psychoterapeutem může do věci vnést více porozumění. Je téměř pravidlem, že lidé po užívání pervitinu mají depresivní příznaky a také poruchy pozornosti (prostě pervitin ovlivňuje fungování mozku), což bývá také důvod proč v užívání návykové látky pokračují. Zde může pomoct psychiatr. Přičemž v době abstinence bývají léky takovou náplastí, jak to mají kuřáci. Z hlediska psychoaterapeutického se lze dívat na věc trochu jinak. Lze společně pátrat po důvodech, které Vás vedou k užívání pervitinu. Stejně jako lidé, kteří zvýšeně kouří (protože jsou z nějakého důvodu nervózní, a cigareta je uklidní), tak i lidé užívající pervitin, ho mohou užívat z nějakého důvodu, byť jim nemusí být na první pohled znám. O to hůř (když neznají důvody, co je k užívání vede) se abstinuje. Pokud byste měla zájem se více zabývat touto problematikou, tak se ozvěte.
S pozdravem MB
Dobrý den, nejprve bych chtěla moc ocenit, co jste dokázala i to, že máte zájem ve své abstinenci pokračovat. Zavilost je komplexní problém a její léčba je určitě dlouhodobá. Zatímco nejprve přichází síla a vůle žít bez drog a abstinence je brána hodně silově, postupně je potřeba hledat příčinu zavilosti (Jak to, že jsem bral/a? Co mi to dávalo?) a buď jí ze života odstranit anebo hledat cesty, jak mohu problémům čelit i bez podpůrné látky (drogy). Tento proces je ale pro samotného člověka obtížný a myslím, že bude dobré, pokud vyhledáme služby odborníka, který se tématu adiktologie (= léčba závislostí ) věnuje a má s ní zkušenosti. Přeji Vám mnoho sil a držím palce!