Vztek ditete ve 4,5 letech

1 Počet odpovědí:
Dobry den, rada bych Vas poprosila o radu. Dcera (4,5 let) zacala mit velmi silne zachvaty vzteku, odpovidajici veku kolem 2 let (obdobi vzdoru). Pokud si neco "umane," prestane naprosto vnimat okoli a hystericky doslova jeci - chci jiny obed, nejde mi zapnout bunda, nechci pujcit detem hracku... Kdyz ji to popadne (cca 2 x za den), vytoci ji jakakoliv malickost. Je cela zpocena, vycerpana, nakonec ani nevi, kvuli cemu se vlastne vztekala. Je tento projev v jejim veku jeste "normalni" nebo se jedna o problem? Naucila se ventilovat hnev timto zpusobem. Nevime, jak ji naucit vyjadrit nespokojenost mirneji, mluvit o tom, nevztekat se. Je velmi temperamentni, vse musi mit stale pod kontrolou, vse chce dirigovat a ridit...Dekuji Vam, Eva
Dobrý den paní Evo, děkuji Vám za dotaz. Chápu, že pokud musíte několikrát za den řešit podobné situace, může to být náročné. U každé otázky ohledně dítěte je vždycky důležité dobře porozumět celému rodinnému kontextu a souvislostem - a to nejen vývojově, v jakém je dítě období, jak je sociálně/emočně zralé, ale i co v této fázi zažívá, jak reaguje např. na situace ve školce nebo jestli je v rodině nový sourozenec... apod. Důvodů, proč takto reaguje může být více. Záleží také na tom, jestli tyto projevy dříve nebyly vůbec a vyskytly se až teď atd. Pokud se situace během několika měsíců nezlepší, doporučila bych Vám kontaktovat dětského psychologa a tam vše konzultovat. Nemusíte se myslím obávat, že by se jednalo o závažnější "problém" ,ale budete mít možnost detailněji situaci probrat a získat pak v návaznosti na to i nějaké konkrétnější odpovědi. Nejdůležitější je opravdu zmapovat celou situaci tak, abychom mohli porozumět tomu, co se s dítětem vlastně děje.
Je dobré s dcerou o tom, co probíhalo při záchvatu mluvit, určitě ale doporučuji až v klidu, po odeznění vzteku, ve chvíli, kdy Vás již bude plně vnímat. Při vysvětlování můžete použít např.i nějaké hračky, maňásky nebo kresbu, podle toho, co je Vám i dceři blízké. Je dobré se s ní zkusit v klidu domlouvat, co by v takové chvíli, kdy ten "velký vztek" (nějak si ho společně pojmenujte) přijde - vlastně potřebovala, co by jí mohlo pomoci atd. Pokud se vám společně podaří vymyslet nějaký "plán", je dobré to pak zkoušet používat, dát tomu čas a vytrvat, i když výsledky třeba nepřijdou hned. Tyto situace potřebují většinou delší čas a velkou trpělivost. Jak říkám, pokud byste chtěli, je možné využít v celém procesu pomoci dětského psychologa či rodinného terapeuta. Přeji Vám hodně zdaru a příjemné dny. Jitka Záhorská