Dobrý den, Je mi 15 let a stále neumím vyslovovat R a Ř. Nikdy jsem si nepřiznala, že to neumím, snažila jsem se to maskovat tím, že jsem mluvila rychle, ale lidé v mém okolí na to začali poukazovat a já se postupně uzavřela do sebe. Bojím se mluvit s lidmi, nechodím už mezi kamarády a raději jsem doma. Zkoušela jsem se to naučit sama, ale moc mi to najde. Dokážu docela říct samostatně Ř, nebo tzv. "zatrylkovat" R, ale nedokážu ani jedno z toho používat v běžné komunikaci. Jen výjimečně se mi to povede říct správně. Mám strach přijít za mámou, že mě to trápí. A zároveň nechápu, proč mi to rodiče nikdy neřekli, nebo mě na to neupozornili. Jako malá jsem na logopedii chodila, pamatuji si, že jsem tam cvičila L a R, ale zničehonic jsme tam přestali chodit a já se potom R a Ř nedoučila. Stydím se za to. Mám vyhledat pomoc logopeda? Děkuji za odpověď.

Diagnostik, Logoped, Psychoterapeut
45 názor
Praha

Dobrý den, píšete, že se za svou nedokonalou výslovnost stydíte. Proto je skutečně jediným řešením navštívit logopeda, který Vám s vadou řeči pomůže a povede Vás. Nácvik není nic složitého a vyvozování hlásek můžete cvičit doma. Chce to jen trochu trpělivosti a uvidíte, že i logopedický nácvik může být zábava :-) Martin

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz