Vážený pane doktore, velmi Vás prosím o radu. V létě 2017 jsem byl na ozáření prostaty v prot

1 Počet odpovědí:
Vážený pane doktore,

velmi Vás prosím o radu.

V létě 2017 jsem byl na ozáření prostaty v protonovém centru. Nyní asi 14 dnů mám obrovské problémy - bolesti prostaty, v podbřišku, při i po čůrání, na toaletu musím mnohokrát v noci i přes den, na malou i velkou, mám tlaky v konečníku, bolesti mám i přes den. Nejprve jsem se léčil antibiotiky, moč je však negativní i kultivace negativní.
Po vyšetření primářem urologie ve Dvoře Králové mi řekl, že se jedná o postradiační abakteriální prostatitidu a předepsal Indomet. čípky, Algifen, Uno, Penester. I když to vše beru, stav se nijak moc nelepší, když tak jen na chvíli.

Pan primář je proti protonovému ozařování, řekl, že jsem měl jít na fotonové ozařování, kde se s takovými problémy zatím ještě nesetkal. Pokud by obtíže nepřestaly, zvažuje provedení frézování TURP. Je to ale rizikové v ozářeném terénu.

Co mám dělat? Jak se zbavit bolestí? Je naděje, že se to může uklidnit, nebo se jedná o nějaké změny po ozáření, které jsou už trvalé a bolestí se nezbavím? Mohl jsem to nastartovat třeba v posilovně, nebo zvýšeným množstvím česneku, který jsem bral pro posílení imunity? Co si myslíte o tom frézování prostaty?

Děkuji za odpověď.
Dobrý den, dle mého názoru by bylo nejlepší, kdybyste se obrátil na pracoviště, které má největší zkušenosti s řešením komplikací a to by mělo být protonové centrum. Určitě Vám poradí, jak takovéto problémy řešit. Pokud není přítomna bakterie a není tedy možná léčba příčiny, musí se postupovat symptomaticky, tj. podávat léky, které zmírní obtíže. Existují léky, které mohou trochu zklidnit frekvenci močení a samozřejmě je třeba je zkombinovat s léky proti bolesti. Co se týče operace prostaty, není vůbec jisté, že Vám pomůže, naopak můžete mít problém s udržením moče. Byl bych zdrženlivý. Vyřešit Vaše problémy opravdu může být svízelné a běh na delší trať. Nicméně stále bych Vám doporučil se obrátit na protonové centrum. KDyž pacienty léčí, měli by být schopni léčit i komplikace léčby.