sociální fobie /uzkostné stavy/

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz. Je to již rok co mně trápí sociální fobie. Nikdy jsem s tím neměla problém a najednou, když jsem mezi lidmi tak mam kreče do obliceje, slzení očí, sucho v ústech,bušení srdce, nemůžu ani polknout, je mi do pláče a špatně se mi mluví. Pracuji s lidmi a je to pro mně čím dál tím těžší. Chci se radovat ale tyhle stavy mi to nedovolují. Je mi 35 let mám dvě děti, které nade vše miluji a přítele s kterým je vše tak jak má být. Doma jsem sama sebou, raduji se ze všeho, plná energie a jen vylezu ven mezi lidi tak mně přepadne svíravý pocit a nejde s tím nic udělat, překonat....je to silnější než já. Celý ten rok co mně to trápí jsem si to nechtěla připouštět,ale ted vím, že to sama nezvládnu. Připadám si méněcenná a mám před lidmi strach, že selžu, špatně něco řeknu, ztrapním se, atd....někdy mám myšlenky, proč tady jsem....miluji život a nechci, aby mně tyhle stavy ovládali život....máte s tím nějaké zkušenosti? S nikým jsem o tom nemluvila, protože mi to není příjemné se s tím někomu svěřovat....díky za odpověd
Dobrý den, děkuji za dotaz a důvěru, se kterou se na mne obracíte. Píšete o svých nepříjemných pocitech mezi lidmi a pocitech mezi svými lidmi, kde se cítíte dobře a vše je jak má být. Chápu, že to co prožíváte venku, v práci je nepříjemné, dlouhodobě těžko snesitelné a jak moc to ovlivňuje Váš život a fungování. Pocity úzkosti jsou častá témata, proč lidi vyhledají pomoc odborníka, např. psychoterapeuta a docházejí na pravidelnou a dlouhodobou psychoterapii. Tedy je z Vaší strany moc dobrý nápad i pro sebe pomoc vyhledat a nezůstat sama na své těžkosti. někdy si v životě nevíme rady a myslíme si, že své starosti musíme zvládnout sami nebo nevěříme, že nám někdo jiný může pomoct. Zažíváme pocity stracu, nevidíme jejich důvody, nevidíme smysl v našem životě. V důvěrném a bezpečném prostředí psychoterapeutického vztahu můžeme snadněji porozumět své situaci, poznat lépe sám sebe a vyrovnat se s nároky života. V psychoterapii se terapeut stává průvodcem člověka, sleduje jeho vyprávění, prožitky, emoce, snaží se člověku pomoc pochopit a přijmout sebe, svůj život a své životní okolnosti. S pozdravem M.Szabó