Rozvod a střídavá péče

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Před rokem jsem se synem odešla od manžela, rovnou k novému příteli. Bohužel to nešlo jinak, neměla bych finanční prostředky na vlastní bydlení. Manžel se se mnou dodnes nevyrovnal, zůstal v našem společném domě, odkud jsem odešla jen s osobními věcmi a od té doby mě tam odmítá pustit, nechce vydat ani synovy věci atd. Synovi bylo necelých 7 let, bylo to o prázdninách a po nich nastoupil do 1.třídy. Jeho otec se nechtěl domluvit na ničem, odmítl rozšířenou péči o něj, chodil na sociálku a stěžoval si, brečel, očerňoval mě, dal to k soudu...nakonec jsem se rozhodla se střídavou péčí souhlasit, nechtěla jsem to dělat ještě horší a chtěla to zkusit..syn s otcem taky chtěl být. Bohužel se syn po několika měsících začal střídavou péči odmítat, byli jsme přes sociálku i u dětského psychologa, který ve své zprávě uvedl, že střídavá péče není pro syna v hodná, u otce citově strádá atd. Syn mě prosil, ať zařídím, aby to tak neměl, trpí tím přejížděním a tím, že se každou neděli musí sbalit a odjet. Sociální pracovnice i přes to doporučila střídavou péči a odvolací soud, na který jsem se obrátila, původní rozsudek bohužel potvrdil. Bohužel synův otec mu často opakuje, že to rozhodl soud, vykládá mu jak jsem utekla za jiným chlapem a on že za nic nemůže apod. Přitom jsem se roky snažila, prosila ho, vysvětlovala, nabízela manželskou poradnu. Manžel je narcis a manipulátor, soužití s ním mě psychicky ubíjelo a trápilo.

Další problém je, že poslední dobou se syn začal k mému novému partnerovi chovat ošklivě, neustále ho plácá, boxuje do něj, křičí na něj, provokuje ho....trápí mě to, že přítel to nějak nedává, strká do něj nebo ho i uhodí a já tím trpím. Nevím jak si s tím poradit. Nechci, aby se syn trápil a aby to poznamenalo i můj vztah s partnerem. S tím navíc čekáme dítě. Na sourozence se syn velmi těší, moc si to přál....bojím se jak to bude dál. Syn se trápí tím, že má rozdělené rodiče a chtěl by nás zase mít pohromadě...jsou dny, kdy to chápe a jde to, pak se něco stane a pláče a říká mi, že jsem mu tím zničila život apod....moc se trápím. Co byste nám doporučil? Velice děkuji.
Dobrý den, to bych asi rovnou řešil s rodinným terapeutem. O střídavé péči rozhoduje soud a i přes nedoporučení psychologa to tak někdy může dopadnout - je to hlavně právní rozhodnutí. Vy teď můžete řešit "svou půlku" synových problémů. Tzn. sdělovat mu svůj názor (jak na střídavku, tak na otce), který bude ovšem tatínka respektovat a nebude ho vykreslovat negativně. Je běžné, že oba rodiče mají odlišné názory, je nutné je respektovat a bavit se o nich (proč chce táta syna, proč říká to, co říká). Očerňování a hrocení vede jen k tomu, že o tom syn nebude chtít mluvit, proto se snažte podporovat jeho kontakty s otcem a vysvětlujte svůj přístup.
Co se týká vašeho partnera, zkuste netlačit na pilu. Nastavte jasné hranice, jak se syn k příteli má chovat a netlačte syna do toho, aby měl přítele rád. Občas mohou spolu něco dělat (třeba postavit skříňku, dojít na nákup), ale nic, při čem by se měli příliš družit ... jen "to bude možné."