Rovnátka prosím o radu

1 Počet odpovědí:
Vadí krátké kořeny při rovnání zubů? Mohou vypadnout?

Můj ortodontista mi z ničeho nic nutí do rovnátek Invisalign namísto normálních a to z důvodu, že jsou prý šetrnější a vypadnutí zubu nebude tak pravděpodobné jako u obyčejných rovnátek. Cena je, ale výrazně dražší. I přesto jsem musel podepsat, že jsem srozuměn z vypadnutím zubu při této léčbě.

Děkuji.
Vážený neznámý,
děkuji za Vaši důvěru. Bohužel neznám konkrétní léčebný postup,který jste již podstoupil ani výchozí stav Vašeho chrupu nebo zda se teprve k léčbě rovnátky chystáte. Pro posouzení Vašeho konkrétního stavu bych Vás musela vidět včetně rtg snímků. Nicméně pokud máte kratší kořeny zubů je léčba klasickými rovnátky na pevno ve většině případů rizikovější a pokud se provádí, je třeba po 6 měsících od zahájení terapie provést kontrolní rtg snímek pro posouzení stavu kořenů. Rovnátka typu Invisalign mohou být v tomto případě k zubům opravdu šetrnější. Nicméně i pokud máte kratší kořeny zubů nebo pokud se zkrácení kořenů objevilo v průběhu léčby rovnátky, po jejich sejmutí v naprosté většině případů k dalšímu zkracování kořenů nedochází, zuby bývají pevné a téměř nikdy nevypadnou. Riziko spočívá spíše v tom, že mají snížený biologický faktor a pokud by v budoucnu bylo nutné na ně zhotovit korunky, byla by to pro ně přílišná zátěž.