rakovinotvorné znaménko

1 Počet odpovědí:
dobrý den, chci se zeptat na rakovinotvorné znaménko.Přítel měl na noze znaménko- černé cca 6x6 mm..do hloubky mělo ale 4cm...histologie ukázala, že je rakovinotvorné..chci se zeptat, jestli je to vážné, má se objednat na nějaké vyšetření a tam prý většinou berou vše co se dá..bojí se, že mu vezmou lýtko nebo tak něco..prosím o radu jaký je postup..máme strašný strach..
Odpověď odborníka:

Je nutné přesně znát výsledek histologie - pokud máte doma nějakou zprávu, tak nám diagnosu pošlete ještě jednou. Podle tohoto nálezu vám mohu přesně popsat, jaký by měl být další postup.

Histologické vyšetření:
Mikroskopicky prokazujeme melanocytární afekci, která architektonicky je poměrně symetrická, laterálně ostře ukončena hnízdy névových buněk. Při větším zvětšení prokazuje mezi sebou splývající hnízda atypických melanocytů mající epiteloidní morfologii fokálně s výrazným ztenčením povrchového epitelu. Invazivní nádorová komponenta zasahuje do hloubky minimálně 0,45mm. Nejsou přítomny známky maturace. Počet mitoz na mm2 je menší než 1. fokálně na spodiny excize prokazujeme poměřně denzní chronickou zánětlivou lymfocytární celulizaci a jsou přítomny četné melanofágy. Známky ulcerace, lymfovaskulární propagace, perineurální invaze a mirkroskopické satelity ve vyšetřovaném materiálu neprokazujeme. Melanocytární afekce nezasahuje do resekčních linií laterálních okrajů ani spodiny exice. Vzdálenost od nejbližšího laterálního okraje je min. 2,2 mm. Závěr: superficiálně se šířící melanom s inazivní nádorovou komponentou zasahující do hloubky 0,45 mm. Patologické stádium tumoru dle AJCC 2010: pT1a

děkuji za vysvětlení- radu, za 14 dní máme jet do chorvatska, nemůžeme tím něco zhoršit?
přeji hezký den
J.P.
Dobrý den, jde o počínající povrchový kožní nádor, u kterého je velká šance, že vyříznutím bude problém definitivně vyřešen. Nicméně bych doporučovala provést reexcizi, tzn. vyříznutí jizvy s ještě větším bezpečnostním lemem do zdravé tkáně. Pobyt na slunci (celoživotně) je pro vašeho přítele naprosto nevhodný.