Přechod na xultophy

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, mám diabetes II. typu a vždy jsem si píchala po 32 jednotkách inzulín typu levemir a novarapid. Jelikož jsem měla neustále vysoké hodnoty 14-17, paní doktorka mi inzulín změnila na xultophy, který si mám píchat pouze ráno a začínala jsem na 16 jednotkách s tím, že si mám obden 2 jednotky přidávat. Trvá to týden a cukr se mi neustále zvyšuje a není mi dobře, motá se mi hlava. Píchám si 22 jednotek, cukr mám 18. Chci se zeptat jestli je možné rovnou zvýšit na větší dávku tohoto typu inzulínu, popřípadě jaká je maximální dávka na den. Chtěla bych se také zeptat jestli je v pořádku postup mé lékařky, jelikož mi přijde, že mi tato dávka vůbec nestačí.
Dobrý den, moc děkuji za dotaz, přechod z intenzifikovaného inzulínového režimu (tedy kombinace Novorapid a Levemir) na Xultophy není úplně obvyklý, resp. doporučovaný. Pokud Vám hodnoty cukru stouply na 18 mmol/l, jak uvádíte a máte doma ještě inzulin Novorapid, doporučil bych připíchnout si dejme tomu 4j. Novorapidu a obrátit se na Vaší paní doktorku. Pokud nemáte výraznější zažívací obtíže, lze samozřejmě pokračovat i se zvyšováním dávky léku Xultophy ideálně po 2 jednotkách, ale pokud máte krevní cukr hodně vysoký, šlo by jednorázově navýšit dávku i o větší počet jednotek. Předtím bych ale postup zkonzultoval s Vaším diabetiologem. S úctou. Dr. Tomáš Edelsberger