Porucha příjmu potravy v sociálním prostředí

1 Počet odpovědí:
Dobrý den pane doktore,

chtěl bych se zeptat, jak mám postupovat. Můj problém je, co jsem našel na recenzích "Sociofóbie". Spočívá to s problémy jako je pozření jídla na veřejnosti - restaurace, návštěva, práce. Vždy se straním, jím jen když u mě nikdo není, nebo jím v šatně. S tímto problémem jsem se nikdy dříve nesetkal, nevím čím je to způsobeno. Zapátral jsem v paměti a přijde mi, že tímto problémem trpím od roku 2011.
Jakmile mám jít jíst, kde jsou lidé. Sevře se mě hrdlo, zvýší se mě tep a "olije" mě pot a zima, při pozření se mě dělá i nevolno a mám pocit zvracení.

Je na toto nějaká metoda, jak se jde vrátit do normálu? Za tuto dobu mi jde i váha dolu. Měřím 182 cm a vážím 62Kg.

Předem mnohokrát děkuji za jakoukoliv radu.
Děkuji, Zdeněk
Milý Zdeňku,
úzkost z jídla na veřejnosti je jednou z nejčastějších sociálních fobií, hned za svazujícím strachem z proslovů před publikem. Terapie se zaměřuje na postupnou konfrontaci se zdrojem úzkosti v pomalu se zvyšujících dávkách a na nácvik nového způsobu uvažování. Skupinová terapie bývá ještě účinější než individuální. Cílem je naučit postiženého žít svůj život "tady a teď", nikoliv v obavách z minulosti a strachu z budoucnosti.
Tomáš