Agresivita či vývojové stádium dítěte?

1 Počet odpovědí:
Dobrý večer,
mám syna rok a půl starého. Doma jsme na něj hodní a ani kolem sebe nevidí žádné násilí apod. Přesto kouše, bouchá nás, tahá za vlasy, strká do dětí, tahá je za oblečení apod. A jen se u toho směje. Možná je to jen nějaká vývojová fáze, nerada bych však něco podcenila a zanedbala. Nevím také, jak postupovat, zda to jen přejít či ho potrestat (jak?) či mu to zkoušet vysvětlit. Zda na to upozorňovat či ne. Možná si tím jen získává pozornost (které má ale spoustu). Moc děkuji za odpověď !
Dobrý den,
děkuji Vám za Váš dotaz. Ano u rok a půl starého chlapečka se to dá připsat k vývojové fázi hledání sám sebe Dítě si zkouší, kam až může. Neví ještě, že je to něco špatně. Teprve se učí co se může, co se nesmí. Ano, je to v tomto věku hodně o dospělých (rodičích, učitelkách apod.). Nepřikláním se k trestům v tomto případě, v tomto věku. Spíše doporučuji chlapečka nenásilně zadržet, chytnout mu ruku, a popsat, že to toho druhého bolí, že je pak smutný a plačtivý. Vést dítě k nápravě, změně, např. pohlazení, toho druhého. A za to ho pak pochválit, že tak je to správné. Ukazovat dítěti tu správnou cestu. Chce vše hodně trpělivosti, klidu, lásky, která se ve výchově vyplatí. Kdyby se chování touto cestou neměnilo, doporučuji zvážit spolupráci s dětským psychologem, psychoterapeutem. Držím Vám palce a přeji hezký den Martina Rezková