Pokokává se v 11 letech

7 Počet odpovědí:
Dobrý den, syn má teměř 11 let a před nějakým časem se začal pokakávat. Ptali jsme se ho, jestli ví, že potřebuje na záchod, tak to prý ano, ale prý to nestihne. Sice nerozumíme tomu, jak to může nestihnout, když je u sebe v pokojíku a záchod má 3 kroky od tama. Tak jsme mu vysvětlovali, že musí jít na záchod hned jak se mu začne chtít, že si to musí hlídat jinak, že by pak s ním děti nechtěli kamarádit a že už je přeci velký na to aby byl pokaděný. Taky jsme mu říkali, že když už se mu stane nehoda a pokadí se, tak je potřeba jít se umýt a vzít si čisté prádlo. Ale on se chová jako bychom mu nic takového nevysvětlovali. Pokadí se zase a zase a dokud se ho nezeptáme jestli má prádlo čisté a nepošleme ho převléknout, tak by klidně byl v tom špinavém. Navíc jsme po bytě začali nacházet kuličky z jeho výkalů. Prvně jsme si mysleli, že mu to třeba vypadlo z kalhot, ale když jsme to začali nacházet na takových místech jako za postelí, za skříní, v topení, tak nám bylo jasné, že to dělá schválně. To už mě i partnera vyvedlo z míry a chlapec dostal vynadáno a musí špinavé slipy po sobě vyprat. Nicméně ani to mu nevadí. Je mu jedno, že je pokaděný, že se na něj zlobíme, že to po sobě musí uklidit. Neplatí na něj prostě nic a my už jsme zoufalí. Prosíme o nějakou radou, jak postupovat, čím by to mohlo být způsobeno. Předem děkují M.
Dobrý den,
předem se omlouvám, že se k Vašemu dotazu dostávám až po dovolené.
Primárně nejsem dětský psycholog, proto bych Vás ráda odkázala na moc šikovnou kolegyni Mgr. Lucii Kotkovou - kontakt na ni najdete i zde na Známém lékaři nebo použijte její webovou stránku luciekotkova.cz

sama mohu napsat toto:
To, čím trpí Váš syn se nazývá enkopréza - je to vědomé nebo i nevědomé vyprazdňování stolice do oblečení. Dítě neudrží stolici ve věku, kdy už umí ovládat anální svěrače. Děti často schovávají zašpiněné spodní prádlo. Někdy je přítomná bolest břicha nebo nechuť k jídlu. Enkopréza je však často u dětí mladších než je Váš syn. Proto bude třeba přijít na to, co je za jeho chováním, jak moc je opravdu vědomé atd.

Když čtu Vaše řádky, chápu, že jste zoufalí. Nejvíce asi z toho, že nejde nijak porozumět tomu, proč se syn takhle chová. Nedává vám to smysl. Neodpovídá to jeho věku a jeho reakce, že mu nic nevadí, vás zarážejí. To úplně chápu.
Obávám se, že bez společného rozhovoru syna a vás s psychologem/terapeutem řešení budete hledat těžko. Jako rodiče totiž syna znáte a jistě jste zkusili už vše, co by mohlo pomoci a uplatnili jste všechno z toho, co o synovi víte. Tresty v tomto případě myslím nebudou mít účinek. Možná on sám nerozumí tomu, proč se tohle všechno děje. Může jít o nutkavost, může na sebe upozornit, jeho chování znamená, že se vrací do mnohem nižšího věku. Má otázka je stejná jako vaše. Proč?
Pokud by tedy byl syn ochotný jít s vámi na rozhovor s terapeutkou, bylo by to určitě řešení - jsem si jistá, že jeho chování a jednání s něčím souvisí. Napadá mě například, kdy se to začalo dít, co si o tom on sám myslí, jak by mu vyhovovalo, aby se situace řešila, jak se cítí a proč si myslí, že se to děje... atd.
Dětský psycholog by pak mohl postupně porozumět situaci a domluvili byste se, jak postupovat.

Přeji vám hodně trpělivosti, aby se vám všem doma brzy ulevilo a našli jste způsob, jak synovu jednání porozumět a pomoct mu se enkoprézy zbavit.
AM