Pigmentové znaménko u dítěte - jak pracovat s psychikou

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane doktore,
nevím přesně, na koho se s problémem obrátit. Jde o to, že dcerka (5 let) má na nose pigmentové znaménko, které se musí chránit před sluncem, mazat krémem s uv faktorem (znaménko není moc vidět, ale je možné, že se to bude zhoršovat). Nevím přesně, jak s dcerkou pracovat,a by neměla do budoucna komplexy. Ve školce jsou učitelky informovány, buď jí mažou, nebo si to maže sama, ale děti se jí prý smějí. Také mi říkala, že si přála do mušle (dostala od sousedky mušli, která prý plní přání), aby na nose u skvrnku neměla. Zatím jí podle mě nevadí, pokud si jí nemusí před dětmi mazat (nebo někomu říkat, aby jí to namazal). Upřímně, já také nevím, jak s tím pracovat - protože když náhodou zjistím, že ve školce namazat zapomněli (učitelky), jsem dost hysterická a na dceru nepříjemná, i když za to nemůže. Zabýváte se i tímto? Bojím se, protože má nastoupit v září do školy, aby neměla kvůli tomu s dětmi problém. Snažím se zjistit, zda by v budoucnu šla skvrnka odstranit (např. laserem), ale názory lékařů se liší, tak zatím nevím. Předem moc děkuji.
Dobrý den, to, že se dítě stane terčem kritiky je poměrně častý jev. I to, že se samo dítě za něco stydí. Řeší to rodiče dětí s brýlemi, naslouchátky ... pihami, zrzavými vlasy. Jde o to, brát to jako něco zcela normálního. Doporučuji to s dcerou příliš nerozebírat - je to prostě znaménko, musí se mazat a basta fidli. Čím více s ní budete probírat jaké to je s ním žít, tím více prostoru znaménko v životě dcery bude dostávat. V případě že dcera přijme znaménko jako něco běžného, nebude se za něj ani stydět. Když se za něj nebude stydět, nebudou si z toho dělat ostatní legraci. Zkuste se zaměřit i na to, co dceři jde, v čem je dobrá, poporujte ji v samostatnosti, aby si více věřila. Pokud by to nepomáhalo, zkuste to probrat důkladněji s rodinným psychologem. Martin Z.