Muj manzel usne temer okamzite a jeho telo samo od sebe zacina skubat. Zpocatku to byly jen nohy, ny

1 Počet odpovědí:
Muj manzel usne temer okamzite a jeho telo samo od sebe zacina skubat. Zpocatku to byly jen nohy, nyni je to uz cele telo. Neda se uz vedle neho spat. Je to nejaka zacinajici nemoc nebo nedostatek vitaminu? Dekuji
Odborný název tohoto jevu zní hypnagogický záškub. Úplně do detailu stejně jako stav mezi usínáním a bděním, kdy je nejčastěji zažíváme, prozkoumány nejsou. Když spíme, naše svaly jsou relaxované a v klidu. Když se náš mozek ukládá ke spánku, postupně se vypínají nervové dráhy udržující svalové napětí, ale i ty dráhy, které svalové pohyby brzdí. Naše tělo a mozek zjednodušeně řečeno přejdou do spánkového módu. Někdy se ovšem stane, že do míchy během usínání pronikne série vzruchů z uvolňujících se svalových vláken. Mozek na ně v tu chvíli reaguje tak, že pošle elektrický výboj, svaly se stáhnou, a tím vzniká onen záškub. Fregvence záškubů může zesílit, pokud jsme zrovna ve stresu, nebo vystaveni velké emocionální námaze, ale není to nic neobvyklého.