Kolena - chrupavka

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli už existuje nějaká pokročilá metoda léčby chrupavky. Před 10 lety jsem si vyhodil koleno, tak následovala série artroskopií na obou kolenech, vždy odstranění části chrupavky a návrty. Jedno koleno celkem funguje. Druhé hodně cítím. Nemůžu běhat ani dělat žádné dynamické sporty. Chtěl bych to změnit. Četl jsem něco o mozaice z chrupavky, kmenových buňkách atd. před 10 lety mi tam max. doktor píchnul Hialgan. Tak si říkám, jestli věda nepokročila.
Dekuji
Petr K.
Dobrý den,
co se týče náhrad chrupavky, provádí se u ohraničených drobných defektů. Nejčastěji jde o mladé sportovce, kteří si drobnou část chrupavčitého povrchu poraní úrazem. Okolní chrupavka musí být zachovalá v původní výšce. Mozaika se používala dříve, nyní se používají náhrady chrupavky různého typu. Ve vašem případě jde jistě o povšechné poškození chrupavčitého povrchu, kde náhrada nemá velkou šanci na přihojení.
V tomto případě se ke snížení potíží - bolestí a zlepšení pohybu se používají stále deriváty kyseliny hyaluronové, které jsou aplikovány do kloubu. Například uvedený Hyalgan. Jinou možností je apliakce plazmy obohace destičkami - ACP. Po žádné z těchto metod však nedojde k obnovení vlastní kvalitní chrupavky, ale dojde ke zklidnění kloubu, zmenšení bolestí a zlepšení pohybu. Kmenové buňky jsou stále spíše ve stádiu výzkumu. Jde o metodu velice drahou a zatím stále nebylo potvrzeno obnovování chrupavčitého povrchu po aplikaci kmenových buněk do kloubu.
Ve Vašem případě bych asi viděl hlavní přínos v aplikacích kyseliny hyaluronové - u nás aplikujeme série v půlročních intervalech, eventuálně kombinujeme s plazmou obouhacenou trombocyty - ACP. U většiny takových postižení je efekt velmi přínosný.
Operační řešení v tomto stavu je problematické. Záleží na RTG nálezu, klinických obtížích a biologickém věku. Většinou při zhoršení je možné artroskopické tzv. vyčištění kloubu. Při vyosení kloubu má smysl uvažovat o korekční osteotomii. Jinak do budoucna těžká artroza vede k totální náhradě.
S pozdravem Jíra