Je prosím operace na místě (nutná)?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane doktore, před 14 dny (13. 6. 2017) jste mi v Motole odebíral vzorky na citologii (snad to nepletu) a velmi jasně a otevřeně jste mě připravil na možnou škálu výsledků (1-5). Dnes jsem volala do Motola a paní doktorka mi poměrně rázně sdělila, že mám vážné přednádorové změny (3) a mám přijít na operaci. Spolu jsme se ještě bavili o tom, že se také bere v potaz, zda plánuji druhé dítě. Paní doktorka už nic takového vůbec nezmiňovala; mám přijít hned, operace by měla být v řádu týdnů.
Jaký je prosím Váš názor? Je stupeň 3 skutečně tak závažný a operace neprodleně nutná?
Děkuji Vám za zprávu a nezlobte se, že používám tento komunikační kanál (našla jsem tu možnost na internetu a jiný kontakt na Vás nemám).
Dobrý den, pokud je při biopsii zjištěn těžký přednádorový stav (Vámi popisovaná 3), tak je indikována konizace - tedy odtětí části děložního hrdla (s ohledem na přání budoucí gravidity). Zákrok je to malý, trvá 5-10 minut v celkové anestezii, případné riziko předčasného porodu (minimální, jestli vůbec nějaké) je vyváženo prospěchem zákroku z odstranění postižené části děložního hrdla, které by se pravděpodobně jen dále zhoršovalo a mohlo se vyvinout v nádorový stav. Držím Vám palce, ať vše dopadne dobře. MUDr. Jiří Škultéty