Endokrinologie-uzly

1 Počet odpovědí:
Dobrý den měla bych dva dotazy.
Od února tohoto roku se léčím se sz bhyperthyreosa. V únoru mi tam taky našli dva uzly vpravo objem 6,7ml a v levo 5,3ml.
Výsledky krve jsou stále špatně. Dr.mi navýšila thyrozol ale i přesto výsledky neměnné a špatné. Prostě léčba nezabírá. Myslíte ze je normální aby léky nezabíraly. A abych od února s dr.byla v kontaktu pouze po telefonu. To vlastně vždy volam na výsledky a vlastně hovořím jen se sestrou. Moc se mi tento styl "léčby" nezdá.
A druhý dotaz nedávno jsem měla pocit tlaku někde v krku, i v klidu i při polykání, občas tepavá bolest (tlak) na levé straně jsem si hmatala a bylo to trochu nateklé. Šla jsem k OL ta mě objednala na ultrazvuk. Otok zmizel tlak lehce ustoupil ale při dnešním vyšetření mi řekla že uzel v pravo má 11ml (dřív měl těch 6,7) levý zůstává stejný. Co prosím znamená že se uzel zvětšil? Mám se znepokojovat?
V únoru byli také označení jako okolo 5mm dnes ale už okolo 3-7 což je těžko říct kolik vlastně mají. Ale co to zvětšení?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, zvýšená funkce štítné žlázy ( hyperthyreosa) je vždy onemocněním , kdy nemůžeme přesně předvídat efekt léčby Thyrozolem. Reakce jednotlivých pacientů je na tuto terapii individuální. Proto jsou nutné zejména ze začátku onemocnění častější kontroly krve a častější kontroly lékařem. Měla by jste být v kontaktu nejen se sestřičkou , ale jednoznačně i s lékařem. Co se týče velikosti uzlů na štítné žláze, je lepší, když kontrolní sonografická vyšetření provádí stejný lékař, nejlépe přímo váš endokrinolog, který zná i výsledky hormonálních hladin. V případě, že se uzly zvětšují, je vhodné provést punkci těchto uzlů.
S pozdravem MUDr. Martina Honková