Dobrý večer, dřív jsem každý den pil nápoje s vysokým obsahem kofeinu. Když jsem si řekl, že je načase přestat, tak jsem skončil. Po nějakém čase bez kofeinu mě začaly trápit špatné myšlenky. Po chvilce hledání jsem zjistil že to pravděpodobně trpím OCD. Je možné, že se to u mě projevilo kvůli vysazení kofeinu ze života? Když jsem si dal kafe, tak špatné myslenky se velmi utlumily. Šel by problém s OCD vyřešit pomalým snižováním kofeinu? Děkuji za odpověď
Dobrý den! Na kofeinu se samozřejmě může snadno vytvořit závislost. Jestliže jste konzumoval nápoje s kofeinem i taurinem, mohl jste mít vytvořenou závislost i na taurinu. Lidé, kteří jsou silnými konzumenty kofeinu, mohou mít, po jeho vysazení různé příznaky od bolestí hlavy, různé tělesné bolesti i depresivní a úzkostné stavy. Doporučovala bych konzultaci s odborníkem například psychiatrem nebo psychologem, který by vyslechl a posoudil vaše problémy a doporučil léčbu.

Dobrý den. Kofein, alkohol, cigarety apod. ,nám "pomáhají" zvládat stresové situace a vůbec náročnost moderního života. Respektive vytvoří nám uměle větší nadhled, soustředění apod....Pokud tyto látky náhle vysadíme, mohou se objevit přehlížené tlaky v životě. Což může třeba i vést k objevení se OCD....Doporučuji návštěvu psychoterapeuta a podívat se na celkovou Vaši životní situaci. Držím palce.PhDr. Renata Luxová
Dobrý den, dovoluji si ještě dodat, že byly provedeny studie o účincích kofeinu přímo na OCD. Ukázalo se, že zvýšená bdělost, v tomto případě způsobená kofeinem, má pozitivní vliv na projevy. Lidé s OCD jsou po požití kofeinu schopni vydržet delší dobu nevykonat kompulzi. Ráda bych vás však podpořila, abyste se nebál najít psychoterapeutickou podporu, abyste věděl, zda OCD máte či nikoliv a především, abyste se naučil svým obtížím rozumět. Radka Dydňanská.