Dobrý den, v prosinci jsem se rozešla s přítelem. Odešla jsem od něj, jelikož mě psychicky i fyzicky

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, v prosinci jsem se rozešla s přítelem. Odešla jsem od něj, jelikož mě psychicky i fyzicky týral, trvalo mi přes rok se sebrat a odejít. Poslední měsíc se necítím psychicky úplně nejlépe, nejsem pořádně schopná fungovat ani v práci, neustále brečím bez jakéhokoliv důvodu. Nedokážu si vysvětlit, proč se mi to všechno začíná vracet až teď. Nevím si už se sebou rady, můžete mi prosím poradit co dělat? Děkuji.
Dobrý den,

to musela být velmi zátěžová situace a těžké životní období. Moc mě mrzí, čím jste si prošla a ač nevím mnoho, chci Vám dát obdiv, že jste se o sebe postarala a zabránila dalšímu ubližování. Mnohdy jsou tyto situace strašně zapeklité. Mají sílu nás držet v tom, co nám neprospívá a vzít veškerou energii dělat něco jinak nebo si dovolit brát se vážně a dopřát si sebeohledu. Píšete, že rok trvalo vztah opustit. Ač je to zásadní první krok, "jen" odejít bohužel většinou nestačí. Důležité je znovunavázat kontakt se sebou (případně i s druhými, pokud nám zkušenost ubrala na důvěře v okolí), najít své sebevědomí, podpořit se a ošetřit, co bylo zraněno. Takový čas hojení je velmi individuální a doba, kdy se začnou probouzet emoce s tím související (které mají svůj velký význam a je v pořádku je plně akceptovat), může nastat i s odstupem, pokud na ně nebyl prostor v čase, kdy to bylo akutní. Léčení zranění nemusí jít samo a hned, vyžaduje trpělivost, dostatek prostoru a empatii k sobě samé. Není radno spěchat na změnu, ale citlivě se věnovat tomu, co jste ve vztahu (nebo možná i dávno před ním) zažívala, co se s Vámi děje teď a Vám srozumitelně si prožít i to bolavé, co se s tím pojí. Vhodnou podporou Vám v tom může být psychoterapeut. Nápomocné mohou být také zdravé vztahy - blízkost těch, kteří Vás respektují a mají rádi. Pokud byste vnímala přílišné obtíže ke každodennímu fungování, možností může být i psychofarmakologická léčba, tu ale doporučuji především v kombinaci s terapeutickou péčí, která je zaměřena na příčinu potíží a jejich řešení.

Za sebe Vám přeji co nejvíc laskavosti k sobě samé a pokud to tak budete cítit, pak i otevřenost k možnosti odborné pomoci.

AO