Dobrý den, už rok trpím depresí a teď se to strašně zhoršilo. Nezvládám školu, nestýkám se s vrstevníky.. prostě nemám na nic sílu a celý den jen proležím. Potřebuji pomoc, ale nesmí se to dozvědět rodiče (je mi 14). Nemůžu jim o tom říct, ale vím, že pokud jim to neřeknu, tak mi nikdo pomoc neposkytne. Co mám dělat? Přemýšlím, že bych si v lékárně koupila nějaké prášky, třeba by to mohlo pomoct. Pokud ne, tak už vážně nevím. Prosím poraďte mi.. předem děkuji za odpověď.
Ahoj,
deprese jsou opravdu velmi nepříjemné a máš pravdu v tvém věku je potřeba to říct rodičům. Přemýšlím, jak je možné, že nevidí tvé trápení, že nezvládáš školu, že nechodíš ven, že jenom ležíš - třeba si to vysvětlují něčím jiným, třeba pubertou a vůbec netuší, jak se trápíš.
Možná by byl dobrý také první krok -zajít ke svému dětskému lékaři a svěřit se ze svými potížemi. Určitě najde možnosti, jak ti pomoct a kde nasměrovat. Určitě prášky z lékárny nejsou řešením, neexistují čarovné pilulky. Doporučuji také vyhledat psychoterapeutickou pomoct - dobrý psychoterapeut pomůže ti najít možnosti, jak tvůj stav zlepšit.
Drž se a neboj se to říct nějakému dospělákovi.
Barbara Kiedroń

Ahoj,

moc oceňuji, že si dovedeš hledat pomoc. Z trablů, které popisuješ, je lepší se dostávat s pomocí někoho druhého. Moc doporučuji, když už to nemůžeš říci rodičům, abys zašla za školní psycholožkou nebo třídní učitelkou a pokuste se společně hledat cestu. Dále je možné zavolat na jakoukoli linku důvěry (stačí zadat do Google heslo "linky důvěry" a vyjede stránka se všemi linkami důvěry v ČR). Možná se jde taky svěřit starší ségře, babičce, dědovi, tetě... Moc držím palce, aby bylo brzy lépe a zase jsi se dovedla stýkat s vrstevníky a bavil tě život.

Pohodové dny,

Stanislava Ševčíková