Dobrý den, prosím o radu. Jsem pomerne spolecensky, extrovertni typ. Muj problem trva delsi dobu, a

3 Počet odpovědí:
Dobrý den,
prosím o radu. Jsem pomerne spolecensky, extrovertni typ. Muj problem trva delsi dobu, ale vsoucasnosti citim jak se muj stav zhorsuje. Kdyz nekoho potkam, bud je to jen známý nebo i více blízký človek(nevypozorovala jsem nějakou vazbu nebo logicky vysvětlitelnou pricinu) pri rozhovoru s nim zacnu byt nervozni a pomalu se nedokazu ani divat do oci. Tyto pocity prichazi necekane. Napriklad potkam v obchode znamou, a zacnu mit tento stav, ale druhý den se opakuje podobná situace a ja se dokazu bavit uplne normalne. Muze byt tento problem urcitou formou projevu uzkostne poruchy?. Muzute mi prosim poradit jak s tim sama nejak pracovat?Dekuji moc za odpoved.
Dobrý den, je skvělé, že se snažíte v situaci zorientovat a pracovat na změně. Určitou úzkost ve Vašem popisu vnímám, ale to ještě neznamená, že se musí nutně jednat o úzkostnou poruchu. Bez osobního setkání a hlubšího rozhovoru s odborníkem se to asi úplně nedozvíte. Úzkost se však v životě objevuje z mnoha příčin, může být nevědomou reakcí na nějakou změnu, nepojmenovaným strachem nebo nejistotou. Pokud to trvá dlouho, může se ten stav usadit v životě a upevnit se. Vždy je proto vhodné nečekat a najít zdroj těchto pocitů, abyste se s ním mohla vyrovnat a úzkost přestala přicházet. Na to je ideální psychoterapie - po pravdě člověk sám často nemá dost nadhledu, aby na vše přišel sám. Bez zrcadla taky člověk nezjistí, jak vypadá - a terapie je podobná. Doporučila bych Vám proto situaci zkonzultovat s psychologem nebo psychoterapeutem. Možná bude stačit jedno dvě setkání a budete mít více jasno, o co jde a jak dál. Přeji hodně štěstí!