Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit ohledně menstruace. Je mi 19 let. Poprvé jsem krvácela

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,

potřebovala bych prosím poradit ohledně menstruace. Je mi 19 let. Poprvé jsem krvácela ve 12ti letech (v srpnu před tím, než jsem měla jít na druhý stupeň ZŠ). Od 6.-9. třídy jsem zážívala ve škole velmi stresující dny, protože jsem měla panickou hrůzu z vystupování před třídou. Od doby, kdy jsem poprvé krvácela, jsem nikdy neměla pravidelný cyklus. Na ZŠ krvácení bylo jen občasné (1-2x za tři měsíce) a nyní na SŠ je sice také občasné, ale když už krvácím, tak je to opravdu silné. Když mi bylo asi 15 let a menstruovala jsem, krvácení bylo velmi silné a smrdělo jako syrová ryba. K doktorovi jsem se bála jít. Pak smrad nějak přešel. Stále v 19ti letech řeším nepravidelnou menstruaci (častokrát se i stalo, že víc jak měsíc jsem krvácela). Navíc mě bolí i oblast pochvy, dělohy a vaječníků. Před asi týdnem jsem dokonce pociťovala píchání v oblasti dělohy. Při chůzi bylo píchání bolestivější. Pohlavnímu styku jsem se kvůli těmto problémům radši vyhýbala. Nyní se bojím jít ke gynekologovi. Mám strach, že se dozvím, že mám nějakou závažnou nemoc a že nebudu moct mít děti.

Prosím o radu.

Děkuji a přeji hezký zbytek dne.
Dobrý den, podle Vašich obtíží nelze přesně určit příčinu. Bohužel Vám nezbyde nic jiného, než navštívit gynekologa, právě proto, aby vyloučil závažné onemocnění. Po jeho vyloučení se mohou obtíže zírnit i možná zcela vymizet, protože v obdobných obtížích bývá psychická složka velmi významná. V případě, že nějakou příčinu lékař objeví může ji léčit v době, kdy ještě třeba o těhotenství neuvažujete a nečekal bych na dobu, kdy byste se na lékaře stejně obrátit musela až byste chtěla otěhotnět a nedařilo se to.
Přeji, aby se o žádnou závažnou příčinu nejednalo a abyste překonala strach a nechala se vyšetřit.
S pozdravem Dr. Rohlíček